Reklama

Buntu portret zbiorowy

Buntu portret zbiorowy

24.08.2020
Czyta się kilka minut
Niezależnie od tego, jak dalej potoczą się protesty i co zrobi Łukaszenka, tych kilkanaście dni zmieniło Białorusinów.
Wałerij z córkami. Z prawej: ślady po torturach na jego ręce, sierpień 2020 r. ARCHIWUM PRYWATNE x2
W

Wałerij Samołazow wracał do domu. Był zdezorientowany. Aby utrudnić protesty przeciw sfałszowaniu wyborów, które wybuchły dzień wcześniej, władze odcięły internet. Tego wieczora Mińsk, podobnie jak reszta 9,5-milionowego kraju, działał w trybie offline.

Trzydziestodwulatek, z zawodu programista, nie mógł sprawdzić w telefonie rozkładu jazdy podmiejskich pociągów. Chciał więc sprawdzić na dworcu, kiedy odjeżdża najbliższy. Widział, że w pobliżu zbierają się ludzie, że coś się dzieje. Kierowała nim ciekawość. On sam nie był zaangażowany w protesty. Szedł wzdłuż torów w stronę centrum.

Na rogu ulicy stali milicjanci w czarnych mundurach, ich twarze zakrywały kominiarki. – Nie złamałem prawa, więc nie chciałem się przed nimi ukrywać. Postanowiłem, że pójdę dalej – wspomina dziś Samołazow.

Zagrodzili mu drogę, okrążyli. Jeden zapytał, dokąd idzie. Samołazow...

16493

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Czy to reportaż z przyszłości. Polska 2040, od 15 lat rządzi 70 letni Byniu Z. A ten fragment o telewizji toż to Trójka dziś. Dobre wzorce zawsze przychodzą ze wschodu.

jako przestrogę czym kończy się serwilizm wobec autorytarnej władzy. Zachowanie naszych resortów siłowych zaczyna powoli przypominać te z Białorusi. Czy za przechodzenie na emeryturę po 15 latach służby i podwyżki o 4000 tysiące będziesz gotowy katować swoich rodaków, których partia przedstawi ci jako wrogów (element animalny, drugi sort itp.)?

Nie umiem pojąć dlaczego ci bandyci tak lubią bić innych. Samołazowa jak i innych potraktowali jak w związku radzieckim traktowano więźniów politycznych. I co z tymi ludźmi zrobić, wybaczyć im? Mnie się to nie mieści w głowie.

Taki był los tysięcy opozycjonistów za czasów komuny, wybaczono olbrzymiej większości oprawców, wielu pobierało lub pobiera niezłe emerytury niejednokrotnie większe niż ich ofiary. A jednak mimo tej palącej niesprawiedliwości takie przebaczenie i odpuszczenie było słuszne. Jako społeczność wygraliśmy wielkodusznością a nie zacietrzewieniem. Ale ten klimat powoli się kończy i może doczeka się pan rewanżyzmu jak w "Czarnym lustrze".

raz się już w resortach siłowych i służbach specjalnych RP odbyła, z pewnością będzie powtórka

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]