Pochwała konsekwencji

Protesty na Białorusi zaktywizowały dyskusję o polskiej polityce wschodniej. Zbiegają się one z 20. rocznicą śmierci Jerzego Giedroycia. A przecież na myśli „Kultury” wciąż opiera się nasza doktryna...

Reklama

Pochwała konsekwencji

Pochwała konsekwencji

14.09.2020
Czyta się kilka minut
Protesty na Białorusi zaktywizowały dyskusję o polskiej polityce wschodniej. Zbiegają się one z 20. rocznicą śmierci Jerzego Giedroycia. A przecież na myśli „Kultury” wciąż opiera się nasza doktryna wobec Europy Wschodniej.
Wybuch konfliktu rosyjsko-ukraińskiego był punktem zwrotnym dla całego regionu Europy Wschodniej. Na zdjęciu: koncert na barykadach Euromajdanu, Kijów, 10 lutego 2014 r. SERGEI SUPINSKY / AFP / EAST NEWS
B

Był kwiecień 1993 r., gdy ówczesny minister Krzysztof Skubiszewski przedstawił z trybuny sejmowej coroczną informację o polityce zagranicznej Polski. Stwierdził m.in.: „Wyłonienie się szeregu niezależnych państw zmieniło korzystnie sytuację geopolityczną Polski i stworzyło szansę historyczną. (…) Niepodległe, demokratyczne i bezpieczne państwa u naszych wschodnich granic – to również współczynnik niepodległości, demokracji i bezpieczeństwa Polski”.

Spełnione marzenie

Warto pamiętać, że wówczas – raptem kilkanaście miesięcy po rozpadzie Związku Sowieckiego – nie dla wszystkich było oczywiste, że nowo powstałe państwa utrzymają swoją suwerenność. Mimo tej niepewności powstanie Ukrainy, Litwy i Białorusi było spełnionym marzeniem wielu pokoleń polskich myślicieli politycznych, którzy od XIX w. wykuwali zręby naszej myśli wschodniej.

Minister Skubiszewski nie...

16079

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]