Ofiara doskonała

Wykorzystywanie seksualne zakonnic przez księży to wciąż temat tabu w Kościele. Choć wiele wskazuje na to, że skala problemu jest znaczna.

Reklama

Ofiara doskonała

Ofiara doskonała

18.01.2021
Czyta się kilka minut
Wykorzystywanie seksualne zakonnic przez księży to wciąż temat tabu w Kościele. Choć wiele wskazuje na to, że skala problemu jest znaczna.
WIESŁAW M. ZIELIŃSKI / EAST NEWS
T

Telefon zaufania dla osób skrzywdzonych w Kościele dzwonił już blisko 300 razy. – Wiele zgłoszeń dotyczy krzywd doznanych w wieku dziecięcym i wczesnej młodości – mówi Katarzyna Sroczyńska, asystentka osób pokrzywdzonych w Inicjatywie „Zranieni w Kościele”. W 2019 r. Inicjatywa uruchomiła wsparcie psychologiczne dla pokrzywdzonych. – Ale dzwoniło też kilkadziesiąt osób, które wykorzystane zostały jako dorosłe, w tym siedem telefonów dotyczyło sytuacji zakonnic lub zakonników.

Były wśród nich zakonnice w różnym wieku, ich historie dotyczyły wydarzeń niedawnych albo sprzed wielu lat. Czasem po latach spotykają ponownie sprawcę i muszą z nim pracować. – Szczegółów nie mogę podać – tłumaczy pani Katarzyna. – Telefon jest anonimowy, nie zbieramy żadnych informacji od osób, które dzwonią. Wiemy tylko tyle, ile chcą nam powiedzieć.

Seksualne manipulacje

O tym, że...

22080

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Masz już konto? Zaloguj się 

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Jeśli założysz bezpłatne konto, możesz za darmo czytać 3 płatne teksty miesięcznie. Wykup dostęp, by czytać bez limitu najnowsze wydanie i numery archiwalne od 2003 roku! 

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

konsekrowani gwałciciele, matki przełożone w roli stręczycielek, zmanipulowane i ubezwłasnowolnione zakonnice-niewolnice, perwersyjne wciąganie w ten proceder Jezusa, wszystko w obrębie 'kościoła' - zgroza

Straszne i prawdziwe. Jak dobrze, ze zaczyna sie o tym pisac... Dziekuje!

/Troszkę rozumiem dlaczego Marek wypowiedział umowę lokalu Tygodnikowi. (Może woli konserwować wizję Kościoła jeśli nie wolnego od zła to opierającego się ideologii zła)./ Często zastanawiałem się jak powołany do stanu duchownego radzi sobie ze "zwykłymi" żądzami. "Zwykłymi", bo w pełni naturalnymi. I to przez całe życie. Na pewno "poświęcenie dla" pomaga. Z seksualnością zmagają się przecież wszyscy , również osoby upośledzone, kalekie. Jak ważne jest najpierw poznanie i zrozumienie siebie a potem normalne relacje międzyludzkie - normalne znaczy oparte na wyczuleniu , empatii i wyobraźni bo to ona pozwala zrozumieć siebie by zrozumieć innych . W życiu "na wolności" często trudno trafić na właściwego człowieka .Co dopiero w zinstytucjonalizowanym , hierarchicznym środowisku w znacznej mierze odciętym od otwartego świata ze swobodnym przepływem informacji i bodźców. Dość skromnie tu został poruszony wątek ubóstwa materialnego sióstr . Ono dodatkowo ogranicza , ubezwłasnowolnia . No i naczelna zasada o której Pani Marta Abramowicz wspomniała w swojej książce : "To co wewnątrz murów klasztornych ma pozostać wewnątrz"

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]