Reklama

Kościelne #MeToo

Kościelne #MeToo

18.02.2019
Czyta się kilka minut
Za kilka dni papież będzie rozmawiał z przewodniczącymi episkopatów o pedofilii w Kościele. Ale problem wykorzystywania seksualnego jest szerszy: dotyczy także zakonnic.
MARVIN RECINOS / AFP / EAST NEWS
T

To prawda, to jest problem. Maltretowanie kobiet jest problemem” – powiedział Franciszek, zapytany przez dziennikarzy podczas drogi powrotnej z Abu Zabi o przemoc seksualną, jakiej doświadczają siostry zakonne. Przyznał też, że takich czynów dokonywali również księża i biskupi, oraz że zdarzały się przypadki wręcz seksualnego niewolnictwa. „Ośmieliłbym się powiedzieć, że ludzkość jeszcze nie dojrzała; kobieta jest uważana za osobę drugiej kategorii” – mówił.

„Problem wykorzystywania seksualnego sióstr zakonnych przez duchownych istnieje również w Polsce, od dawna – powiedziała z kolei w wywiadzie dla KAI s. Jolanta Olech, sekretarz generalna Konferencji Wyższych Przełożonych Żeńskich Zgromadzeń Zakonnych. – To sprawy bardzo bolesne. Wiążą się z ogólnym stosunkiem do kobiet w społeczeństwie, którego osoby duchowne są przecież integralną częścią”.

Kilka tygodni wcześniej...

16120

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Ostatnio głośno było o wywiadzie, jakiego na ten sam temat dla KAI udzieliła m. Jolanta Olech, sekretarka generalna Konferencji Wyższych Przełożonych Żeńskich Zgromadzeń Zakonnych w Polsce. Mimo nader stonowanej wypowiedzi, najwyraźniej udało jej się uderzyć w stół polskiego episkopatu – nożyce się odezwały i tną po kablach. Jak podaje brytyjski tygodnik katolicki The Tablet, zakazano jej dalszych kontaktów z mediami: https://www.thetablet.co.uk/news/11385/polish-nun-silenced-for-speaking-out-on-abuse-

Jeśli nasi super arcywielebni nadal będą chować głowy w piasek, dojdzie do tego, że sami poszkodowani wezmą sprawy w swoje ręce. Tak jak stało się z pomnikiem Jankowskiego w Gdańsku. Głódź nie widział problemu, mówił o "atakach na kościół", ( widać u nich także przekaz dnia obowiązuje), pomnik obalono, jest sygnał. Są tacy którzy stracili cierpliwość. W przypadku zakonnic , pewno , jesteśmy dopiero przed rozlaniem się mleka.

w Irlandii resztki przyznających się do katolicyzmu mówią wprost: to biskupi doprowadzili do upadku kościoła w tym kraju - przypominają się słowa ks. Tischnera o proboszczach, co powodowali odejścia owieczek z owczarni - nie doszacował chyba jednak Tischner biskupów właśnie +++ dobry Bóg da, w Polsce mamy dużą szansę na identyczne przemiany

polscy katolicy wstają z kolan

juz wraca na swoje miejsce,jak widac u nas na czyszczenie stajni Augiasza jeszcze nie czas.

a jeśliby nawet miał wrócić, to założę się, że nie na długo

♝ Kazimierz Nycz ♝ Ignacy Jeż ♝ Sławoj Leszek Głódź ♝ Tadeusz Gocłowski ♝ Marian Gołębiewski ♝ Jan Tyrawa ♝ Henryk Gulbinowicz ♝ Józef Górzyński ♝ Wojciech Ziemba ♝ Edmund Piszcz ♝ Henryk Hoser ♝ Marek Jędraszewski ♝ Józef Paetz ♝ Józef Michalik ♝ Andrzej Dziuba ♝ Alojzy Orszulik ♝ Jacek Jezierski ♝ Jan Wątroba ♝ Zygmunt Kamiński ♝ Stanisław Stefanek ♝ Marian Przykucki ♝ Stanisław Wielgus ♝ Andrzej Suski ♝ Andrzej Czaja

Ale patrz pan, jakie to lobby homoseksualne w Kościele jest perfidne! Będą molestować zakonnice tylko po to, aby ukryć swoje prawdziwe wynaturzenie... :)

Oskarzenia pod adresem hierarchii kocielnej sa jak najbardziej sluszne, ale to nie wszystko. Kosciol polski jest, jaki jest, bo pozwalaja mu na to jego wierni, wlasnie tacy jak obroncy pomnika. Owieczki zniewolone z wlasnego wyboru, poddani niezdolni do samodzielnej oceny rzeczywistosci, zaslepieni wiara w sutanne.

Zdeformowanego plodu w Polsce kobieta usunac nie moze. Zaraz kk i wszystkie instytucje z nim zwiazane krzycza, ze to "mordowanie dzieci" ale kiedy to ksiadz splodzi dziecko, to oczywiscie dla dobra kosciola , wiary, religii katolickiej, dobra calego chrzescijanskiego swiata ten plod nic nie warty nalezy usunac. Ta hipokryzja kk jest przerazajaca.

Nieprawdą jest, że kiedy ksiądz spłodzi dziecko, to taki płód należy usunąć dla dobra kościoła. Jest całkiem odwrotnie, taki ksiądz, jeżeli chce ma ułatwione wyjście ze stanu kapłańskiego, żeby stworzyć rodzinę i się zająć wychowaniem tego dziecka. No i jest przecież nieoficjalny fundusz alimentacyjny dla takich dzieci, gdyby ksiądz nie chciał porzucić sutanny, a nie mógł sam płacić alimentów (lub zmarł).

Pani Mario, zgadzam sie z pania ale to w wiekszosci przypadkow o tym, co pani pisze to teoria. Rzeczywistosc pisze niestety inne scenariusze. Prosze przeczytac - https://gloswielkopolski.pl/porod-na-plebanii-dziecko-ksiedza-nie-bylo-czlowiekiem/ar/1070882

Ten artykul tez warto przeczytac - https://wiadomosci.wp.pl/tajny-raport-watykanu-gwalty-na-zakonnicach-to-codziennosc-6031287461405313a?amp=1 // czy https://opoka.org.pl/biblioteka/P/PR/or_afryka-kobiety_02112015.html

s. Olech: <<Być może nowe pokolenie zakonnic inaczej do tych spraw podejdzie>>. Jakie "nowe pokolenie" ? Przecież poza garstką nieroztropnych duszyczek nikt już nie zaufa tym "zakonom".

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]