Reklama

Ładowanie...

Zakonnice mają myśleć podobnie

15.08.2022
Czyta się kilka minut
IZABELA MOŚCICKA, była siostra zakonna, założycielka Centrum Pomocy Siostrom Zakonnym: Coraz więcej mówimy o nadużyciach damsko-męskich, być może kolejnym krokiem będzie dyskusja o sprawcach-kobietach i o przemocy sióstr wobec sióstr.
BEATA ZAWRZEL / REPORTER
A

ANNA GOC: Jakiej pomocy potrzebują siostry zakonne?

IZABELA MOŚCICKA: Większość sióstr, które trafiają do naszego Centrum, nie przechodzi kryzysu wiary. Zaczynają raczej zauważać, że w ich wspólnotach dzieje się coś niedobrego, i szukają kogoś, z kim mogłyby o tym porozmawiać.

W wielu żeńskich zgromadzeniach o problemach można mówić tylko nieoficjalnie. Uważa się, że siostry mają myśleć podobnie. Od własnych przeżyć, odczuć i intuicji ważniejsze jest to, co myśli siostra przełożona. Jeśli któraś z sióstr zaczyna się wyróżniać, zwracać uwagę na nieprawidłowości, często nie znajduje wsparcia innych.

Co się wtedy dzieje?

Może być tak, że traci zaufanie do siebie, spycha swoje myśli na bok. Jedna z byłych sióstr zakonnych opowiedziała mi taką historię. Od roku była poza zgromadzeniem, wynajęła mieszkanie, zapisała się na psychoterapię. W...

14074

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Masz już konto? Zaloguj się

Dostęp trzymiesięczny
90,00 zł

Przez 92 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp roczny
260,00 zł

540 zł 280 zł taniej (od oferty "10 dni" na rok)
365 dni nieograniczonego dostępu do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp 10 dni
15,00 zł

Przez 10 dni (to nawet 3 kolejne wydania pisma) będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]