Noble 2020

Dowód na istnienie czarnych dziur, pokonanie groźnego wirusa i rewolucyjna metoda edycji genów. Tegoroczne nagrody przypominają światu, że nauka ma wielką moc.

Reklama

Noble 2020

Noble 2020

12.10.2020
Czyta się kilka minut
Dowód na istnienie czarnych dziur, pokonanie groźnego wirusa i rewolucyjna metoda edycji genów. Tegoroczne nagrody przypominają światu, że nauka ma wielką moc.
Harvey J. Alter, Michael Houghton and Charles M. Rice
Z

Zwycięska sztafeta

Harvey J. Alter, Charles Rice oraz Michael Houghton otrzymali Nagrodę w dziedzinie fizjologii i medycyny za odkrycie wirusa zapalenia wątroby typu C.

Za możliwą przyczynę zapalenia wątroby uznano wirusa już w latach 40. ubiegłego wieku. Rozróżniono wówczas dwie formy transmisji patogenu – przez wodę i żywność oraz przez krew. Stąd wynikają nieco archaiczne nazwy, jak „żółtaczka pokarmowa” i „wszczepienna”. Wirus zapalenia wątroby typu B (czyli HBV), odkryty w 1965 r. przez Barucha Blumberga (nagrodzonego później Noblem), przenosi się przez krew i wywołuje zapalenie wątroby w postaci ostrej i (początkowo klinicznie niemej) przewlekłej, która, nierozpoznana, prowadzi do marskości wątroby, raka z komórek wątroby i śmierci. Wirus „pokarmowy” (HAV) odkryty został w 1973 r. Ten typ nie prowadzi do przewlekłego zapalenia, dlatego jest znacznie mniej...

17987

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, trzymiesięczny lub roczny.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]