Reklama

Latający kret

Latający kret

24.06.2013
Czyta się kilka minut
Rymkiewicz nie jest szalony. Szalona jest literatura, która pozwala mu napisać wszystko. On sam jest oślepiająco jasny, w jego wizjach nie ma cienia, ale ostra granica blasku, za którą rozpoczyna się mrok.
M

Miejmy to za sobą, od razu, na początku. Ostatnia książka Jarosława Marka Rymkiewicza, „Reytan. Upadek Polski”, zamykająca jego tetralogię, ma dwóch podwojonych bohaterów: panów A. i panów R. Pierwsza para to Adamowie: Poniński (1732–1798), kuchmistrz koronny, podskarbi wielki koronny, płatny agent Rosji, marszałek sejmu rozbiorowego 1773–1775, skazany w 1790 r. na wygnanie, pozbawiony tytułów i prawa do nazwiska; oraz Michnik (ur. 1946) – współtwórca opozycji antykomunistycznej w PRL, więzień polityczny, pisarz, historyk, poseł na Sejm kontraktowy, od 1989 r. redaktor naczelny „Gazety Wyborczej”. Naprzeciw nich druga para, ich antagoniści, panowie R.: Reytan i Rymkiewicz.
Gdyby cała treść i myśl książki Rymkiewicza miała zostać sprowadzona do tej inicjalnej bzdury, niewarta byłaby namysłu ani nawet wysiłku lektury, a autor mógłby ją sprowadzić do jednego rozdzialiku: „...

21706

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]