Reklama

Bezradność i pycha

Bezradność i pycha

24.06.2013
Czyta się kilka minut
Na dźwięk magicznego fletu Rymkiewicza dają się nabierać ludzie pyszni i ludzie bezradni. Jego pycha przemawia do pysznych. Jego autorytaryzm – do tych, którzy, sami bezradni, szukają wodzów.
Jan Matejko, fotomontaż Marek Zalejski
N

Najgłupsza metoda walki z mitem, np. mitem rymkiewiczowskim, to walka z nim również przy użyciu mitu. Udajemy wówczas, że nie wiemy, skąd się dzisiejszy Jarosław Marek Rymkiewicz w ogóle wziął i skąd się wzięli jego coraz żarliwsi wyznawcy. No bo przecież w naszym „małym dworku” tak było pięknie i tak się nagle wszystko popsuło, skoro nawet ktoś taki jak Rymkiewicz – „jeden z nas”, laureat NIKE, autor „Rozmów polskich latem 1983 roku” i „Umschlagplatzu” – „po prostu zwariował”. O Zbigniewie Herbercie też tak mówiono.
Tymczasem doskonale wiadomo, skąd się dzisiejszy Rymkiewicz wziął i skąd wzięli się jego wyznawcy. Przedstawiciele różnych pokoleń, których autor „Reytana. Upadku Polski” uwodzi obrazem oczyszczającej masakry, szubienicy, a kiedy szubienica mu się znudziła (tak jak każdemu styliście nudzi się zbyt oklepany zwrot) – zastąpionej gilotyną.
Kontekst, w którym...

14215

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]