Reklama

Ładowanie...

Putin i Zełenski: dwa teatry

28.03.2022
Czyta się kilka minut
Z jednej strony naga klata, mata, strzelba i martwe tygrysy. Z drugiej – człowiek, który całym sobą mówi: „jestem taki jak wy”. I nawet prezydent Macron chce się za niego przebrać.
Okolice stadionu Łużniki po wiecu poparcia w 8. rocznicę aneksji Krymu. Moskwa, 21 marca 2022 r. TWITTER / A1 BREAKING
P

Pisanie o wojnie w kategoriach widowiskowych czy wprost teatralnych ma ogromną tradycję. Od początku historii wzajemnemu zabijaniu się dla osiągnięcia celów politycznych nadawano kształt wyrazistego gestu, pamiętnej sceny, narzucających się obrazów, przesłaniających realność śmierci i cierpienia, ale i żywiących się nimi. Nie przez przypadek w wojskowości używa się terminów „teatr wojenny” i „teatr działań wojennych”.

Agresja Rosji na Ukrainę przekształciła właśnie ten kraj w TDW (wojskowi uwielbiają takie skróty). Jest to też wojna, w której niezwykle intensywna, nieprzerwana wręcz walka na przedstawienia wydaje się niemal równie ważna jak działania militarne. Oczywiście strony toczące wojny od wieków wykorzystywały dostępne w danym czasie media do tworzenia przedstawień mających przekonać o słuszności ich racji, nadających wzniosłe i szlachetne znaczenia działaniom...

17842

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Masz już konto? Zaloguj się

Dostęp trzymiesięczny
90,00 zł

Przez 92 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp roczny
260,00 zł

540 zł 280 zł taniej (od oferty "10 dni" na rok)
365 dni nieograniczonego dostępu do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp 10 dni
15,00 zł

Przez 10 dni (to nawet 3 kolejne wydania pisma) będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 


https://www.tygodnikpowszechny.pl/atak-na-ukraine

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]