Reklama

Ładowanie...

O co chodzi w sporze o Teatr Dramatyczny

29.11.2022
Czyta się kilka minut
W nowej świeckiej tradycji nie o teatr chodzi, ale o mobilizowanie zwolenników poprzez angażowanie w wyraziste konflikty symboliczne. Pojedynek „złota wagina vs. cenzura” świetnie nadaje się na internetowe clickbaity i zwalnia z myślenia.
Monika Strzępka / JACEK DOMINSKI/REPORTER
N

Narodziła nam się nowa świecka tradycja. Około 19 listopada, rocznicy powstania pierwszego polskiego teatru publicznego, prawicowa władza wszczyna nową teatralną awanturę, przesuwając o kolejne kilka metrów granice swoich cenzuralnych interwencji.

Rok temu była afera „Dziadów” Mai Kleczewskiej w Teatrze im. Słowackiego w Krakowie, w tym roku wybuchła sprawa zawieszenia przez wojewodę mazowieckiego Konstantego Radziwiłła decyzji Rafała Trzaskowskiego o powołaniu na stanowisko dyrektorki Teatru Dramatycznego m. st. Warszawy Moniki Strzępki.

W zarządzeniu o ogłoszeniu konkursu, który ostatecznie wygrała Strzępka, prezydent Warszawy wyraził oczekiwanie, że „Teatr Dramatyczny m.st. Warszawy będzie kontynuował tradycje tej sceny. W ramach swojej statutowej działalności będzie, jak dotychczas, łączył poszanowanie tradycji teatralnego rzemiosła z poszukiwaniem nowoczesnych form...

8871

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Masz już konto? Zaloguj się

Dostęp trzymiesięczny
69,90 zł

Przez 92 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp roczny
199,90 zł

360 zł 160 zł taniej 
365 dni nieograniczonego dostępu do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp 10/10
10,00 zł

Przez 10 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]