Reklama

Ładowanie...

Kapitanie, mój kapitanie. Dla Eugenio Barby teatr to sposób życia

31.10.2022
Czyta się kilka minut
Eugenio Barba napisał kiedyś takie zdanie, które często kiedyś cytowałem i chyba zacznę znów powtarzać: „Teatr jest nieznośny, jeśli redukuje się go do przedstawień”.
Eugenio Barba, 2016 r. / RINA SKEEL / DZIĘKI UPRZEJMOŚCI ODIN TEATRET X2
T

Tak brzmi oficjalna formuła: „Ostatnie przedstawienie założyciela Odin Teatret zrealizowane w Nordisk Teaterlaboratorium z zespołem Odin Teatret”. Premiera „Teb w czasie żółtej febry” 86-letniego Eugenia Barby odbyła się 12 września w siedzibie zespołu i laboratorium w duńskim Holstebro, a następnie przedstawienie było pokazywane w Rzymie i w Bari, w rodzinnej Apulii reżysera. Wszędzie towarzyszyły mu komentarze mówiące o pożegnaniu, odchodzeniu.

22 października w Goleniowie, w nowej instytucji kultury Rampa, odbyła się jego polska premiera. Do zachodnio­pomorskiego miasta zjechali się ludzie, którzy nie tylko i nie tyle pamiętają, jak wiele Eugenio Barba zrobił dla polskiego teatru i polskiej kultury, ile chcieli jeszcze raz spotkać się z tym niezwykłym człowiekiem i artystą. Nie żeby się z nim pożegnać, ale by zaczerpnąć od niego wiary, że żadna zapowiadana apokalipsa nie...

14556

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Masz już konto? Zaloguj się

Dostęp trzymiesięczny
69,90 zł

Przez 92 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp roczny
199,90 zł

360 zł 160 zł taniej 
365 dni nieograniczonego dostępu do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp 10/10
10,00 zł

Przez 10 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]