Reklama

Życie pełną gębą

Życie pełną gębą

26.04.2021
Czyta się kilka minut
Prawo do sielanki, któremu hołduje Robert Makłowicz, jest czymś niezwykle rzadkim w polskiej kulturze. Jak nikt podważa on przekonanie, że przeznaczeniem inteligenta jest tylko cierpka zaduma.
BOGDAN KRĘŻEL / FORUM
2

25 marca 2020 r. pandemia koronawirusa zaczyna być w Polsce trochę bardziej znośna: Robert Makłowicz zamieszcza na autorskim kanale na YouTubie pierwszy film. Czyta fragment własnej książki „Café Museum”, siedząc wygodnie w wiśniowym fotelu. Na stoliku – bukiet tulipanów i smukła szklanka z piwem.

Makłowicz jest zawsze w ruchu. Często maszeruje swobodnym krokiem w kierunku kamery, zaczynając gawędę, w której historia przenika się z ciekawostkami o jedzeniu i lokalnej geografii. Nawet jeśli po prostu stoi – przy jednej z kuchenek polowych, które zjawiają się w nieoczekiwanych momentach, niczym pomocne skrzaty – gestykulacja i żywiołowy temperament przenikają całe jego ciało.

Nie za bardzo potrafi usiedzieć w jednym miejscu, krząta się między piekarnikiem a patelnią, zaciska pięści w ekscytacji, musi wszystkiego dotknąć i spróbować. Jako kucharz jest...

17721

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Masz już konto? Zaloguj się 

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Jeśli założysz bezpłatne konto, możesz za darmo czytać 3 płatne teksty miesięcznie. Wykup dostęp, by czytać bez limitu najnowsze wydanie i numery archiwalne od 2003 roku! 

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]