Reklama

Ładowanie...

Jem, co chcę

25.07.2017
Czyta się kilka minut
Marta Dymek, „Jadłonomia”: Zapomnieliśmy o tym, skąd się wywodzimy. Soczewica i kasza jaglana były przez wieki naszym podstawowym pokarmem. Jarmuż, topinambur czy salsefia były oczywistością. Dziś wielu Polaków nie wie nawet, jak wyglądają.
ZUZA KRAJEWSKA
M

MICHAŁ KUŹMIŃSKI: To co zamawiamy?

MARTA DYMEK: Ja idę w gado-gado.

A co to?

Indonezyjski sos na bazie orzeszków ziemnych.

Ja zostanę na Bliskim Wschodzie i wezmę falafel. Często Pani słyszy: „Nie kusi panią mięsko?”.

To pytanie jest zmorą wegetarian! Jakby ktoś szukał naszego słabego punktu. A ja po prostu nigdy nie lubiłam mięsa i rezygnacja z niego była dla mnie ulgą. Jestem weganką i koniec: nie zjem mięska, nie zjem rosołku.

Potem pada pytanie: „To skąd pani bierze siły?”.

Gdy jeszcze pracowałam w korporacji, dział IT przywoził sobie zawsze obiad z McDonalda. Informatycy rozsiadali się przy mnie i rozprawiali, że w moim lunchu na pewno jest za mało białka, pytali, czy się badam. Przegryzając frytki i wieśmaki! Gdy tylko ktoś się dowie, że nie jem mięsa, od razu czuje się w obowiązku zaopiekować moją dietą...

23834

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Masz już konto? Zaloguj się

Dostęp trzymiesięczny
69,90 zł

Przez 92 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp roczny
199,90 zł

360 zł 160 zł taniej (od oferty 10/10 na rok)
365 dni nieograniczonego dostępu do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp 10/10
10,00 zł

Przez 10 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]