Reklama

Kucharz polski

Kucharz polski

22.04.2008
Czyta się kilka minut
Gotowanie to długi proces, a na jego początku jest oglądanie, dotykanie, wąchanie. I choć niewielu kucharzy to rozumie, bywa też sztuką.
N

Niedawno podsłuchałem rozmowę. Siedzieliśmy w restauracji, było tuż przed zamknięciem, nie było już prawie nikogo; w sąsiedniej sali piła obsługa. Któraś z kucharek droczyła się z kucharzem. Spytała, czemu właściwie pracuje w swoim zawodzie. A on, śmiertelnie poważny i poważnie już wstawiony, powiedział: "bo dla mnie gotowanie jest jak seks".

Gruchnął śmiech. Nikt z pozostałych nie przeczuwał nawet, że ten zawód, zawód kucharza, może być dla kogoś sprawą życia i śmierci - dla większości jest zamknięciem w klatce, zniewoleniem, nieprzyjemnym sposobem zarabiania na życie.

Kucharz polski bierze się ze szkoły gastronomicznej. Jak wszędzie na świecie. Znam jedną taką szkolę; obok niej jest szkolna restauracja o nazwie "Pokusa". Słyszę "Pokusa" i od razu słyszę inne nazwy pełne powabu: "Kaskada" albo "Zacisze", albo "Parkowa" - nazwy, od których...

7584

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]