Reklama

Ładowanie...

Zwierzę jest cenne

01.07.2013
Czyta się kilka minut
Mięsożerca z dylematami jest tyleż nieufny, co bezradny. Wie, że coś jest nie tak, ale nie ma manewru. Zaraz, czy na pewno nie ma?
Fot. Jo-Anne Mcarthur / WE ANIMALS
L

Lubię mięso – mówi Kasia, blogerka kulinarna. – Nie jest najważniejsze w moim menu, ale sięgam po nie 2-4 razy w tygodniu i nie chcę zrezygnować.

Kasia i tak jest wyjątkiem: w wielu domach mięso musi być codziennie. Statystyczny Polak zjada 5,48 kg mięsa miesięcznie, czyli ok. 183 g dziennie (dane GUS za 2011 r.). Tymczasem Instytut Żywności i Żywienia zaleca dorosłym spożycie maksymalnie 150 g mięsa dziennie, co więcej: wymiennie z jajami, rybami czy roślinami strączkowymi – te ostatnie 1-2 razy w tygodniu. Wielu dietetyków uważa, że to i tak za dużo.

W jadłospisie Polaków króluje drób, wybierany aż przez 96 proc. z nas. Na drugim miejscu jest wieprzowina – sięga po nią 82 proc. Najrzadziej jemy wołowinę – tylko 21 proc. z nas przyrządza ją częściej niż raz w tygodniu (badania Instytutu ProPublicum, maj 2013 r.). W spożyciu mięsa widać podział na warstwy społeczne:...

15247

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Masz już konto? Zaloguj się

Dostęp trzymiesięczny
69,90 zł

Przez 92 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp roczny
199,90 zł

360 zł 160 zł taniej (od oferty 10/10 na rok)
365 dni nieograniczonego dostępu do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp 10/10
10,00 zł

Przez 10 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]