Reklama

Dylemat mięsożercy

Dylemat mięsożercy

01.07.2013
Czyta się kilka minut
Koniec końców, jeśli ktoś za bardzo podskakuje i próbuje zaglądać nam do talerza, zawsze możemy zapytać z przekąsem: „A buciki to chyba masz skórzane, prawda?”.
Fot. Jo-Anne Mcarthur / WE ANIMALS
K

Krowy żywcem ćwiartowane lub obdzierane ze skóry, kury w klatkach ustawionych tak ciasno, że odchody ściekają z piętra na piętro, faszerowane hormonami indyki, maciory uwięzione w stalowych kojcach i zmuszone do nieustannego wydawania na świat potomstwa, połamane kończyny, przypadki kanibalizmu, wrzucanie żywcem do wrzątku, nieskuteczne pistolety pneumatyczne, oceany gnojowicy, odporne na leki patogeny, rybołówstwo zamienione w kombajn, który trzebi w wodzie wszystko, co żywe, lub promuje szkodliwe dla środowiska akwakultury.
Przez ten piekielny pejzaż maszeruje Jona­than Foer, amerykański prozaik, autor słynnego „Eating Animals” (książka – pod tytułem „Zjadanie zwierząt” – ukazała się, nakładem Wydawnictwa Krytyki Politycznej, także w Polsce). Mimo że wegetarianin, niedługo przed narodzinami syna postanawia sprawdzić, co dokładnie znajdzie się na talerzu jego dziecka....

15554

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Uwaga! Przypominamy o ciszy wyborczej. Trwa ona od północy z 10 na 11 lipca do momentu zakończenia głosowania w wyborach prezydenckich 12 lipca. W tym czasie nie wolno prowadzić agitacji wyborczej, również w internecie. Za złamanie zakazu agitacji grozi kara grzywny.

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]