Reklama

Zanurzeni w Duchu Świętym

Zanurzeni w Duchu Świętym

04.01.2015
Czyta się kilka minut
W czasie zwanym rokiem liturgicznym dorasta się szybko.
D

Dwa tygodnie temu świętowaliśmy urodziny Jezusa. Teraz świętujemy Jego chrzest, ale mamy do czynienia już nie z dzieckiem, lecz z dorosłym mężczyzną, rozpoczynającym najważniejszy, jak się potem okaże, etap swojego życia.
Jezus zaczyna działalność publiczną od przyjęcia chrztu z rąk Jana Chrzciciela. Wydarzenie to trudno jednak nazwać chrztem. Co prawda teolodzy odróżniają chrzest Janowy od chrztu udzielanego przez apostołów i Kościół, ale na ogół chrzest jednoznacznie kojarzymy z sakramentem. Wskazuje na to sama nazwa: słowo „chrzest” pochodzi od staropolskiego „christ-iti”, co tłumaczy się jako oznaczenie kogoś imieniem Chrystusa i uczynienie go chrześcijaninem. Tego Jan nie mógł dokonać. On bowiem zanurzał ludzi w wodach Jordanu, co miało być zewnętrznym przejawem tego, co działo się w ich duszach i sumieniach: nawrócenia. Polega ono, jak mówi Leszek Kołakowski, „na uznaniu...

3023

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]