Reklama

Ładowanie...

W Sydney papugi grabią śmietniki

W Sydney papugi grabią śmietniki

19.09.2022
Czyta się kilka minut
PHILIP QUIRK / ALAMY / B&EW
O

O kulturowym wyścigu zbrojeń pomiędzy kakadu żółtoczubymi (Cacatua galerita) a mieszkańcami Sydney donosi „Current Biology”. Areną walki są pojemniki na śmieci, które te papugi lubią plądrować. Metoda ich otwierania rozprzestrzeniła się między ptakami drogą kulturową – jedne osobniki podpatrywały inne – co spotkało się z reakcją ludzi: mieszkańcy różnych dzielnic zaczęli stosować lokalne sposoby zabezpieczania pojemników (m.in. cegłówkami albo patykami). Skutecznych sposobów także najwyraźniej nauczyli się od sąsiadów. Papugi nie powiedziały jednak ostatniego słowa – już nauczyły się forsować niektóre z zabezpieczeń, wymuszając na ludziach kolejną reakcję. ©(P)

Ten materiał jest bezpłatny, bo Fundacja Tygodnika Powszechnego troszczy się o promowanie czytelnictwa i niezależnych mediów. Wspierając ją, pomagasz zapewnić "Tygodnikowi" suwerenność, warunek rzetelnego i niezależnego dziennikarstwa. Przekaż swój datek:

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]