Reklama

Ładowanie...

Ptasia inteligencja. Niesamowite kruki, sójki i gawrony

05.09.2022
Czyta się kilka minut
Rodzinę krukowatych tworzą nietuzinkowe gatunki. Potrafią wytwarzać narzędzia i uczyć się przez obserwację. A o budowane przez nie gniazda rywalizują inne ptaki.
Kruk z meksykańskiej wyspy Clarión na Pacyfiku, styczeń 2022 r.
J

Już wkrótce spadające z drzew orzechy nie będą niczym zaskakującym. Chyba że akurat przechodzić będziemy pod klonem czy latarnią. Ale gdy spojrzymy w górę, zapewne dostrzeżemy sprawcę tego zdarzenia – siedzącego nad nami czarnego ptaka.

Samochód jako narzędzie

Orzechy smakują nie tylko ludziom. Ich amatorami są m.in. wiewiórki i krukowate. Te pierwsze poradzą sobie ze sforsowaniem twardej skorupki przy pomocy mocnych zębów, ale ptaki muszą kombinować inaczej. Wyszukują miejsce z twardym podłożem – w miastach nietrudno o skrawek betonu, asfaltu czy bruku – i zrzucają swoją zdobycz. Czasem pod nogi zdziwionych przechodniów.

Część ptaków wykorzystuje możliwości oferowane im przez miasto jeszcze bardziej – siadają na sygnalizacji świetlnej i zrzucają orzechy wprost pod koła samochodów. Te spełniają rolę dziadków do orzechów, kołami krusząc skorupy. Pozbieranie...

13689

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Masz już konto? Zaloguj się

Dostęp trzymiesięczny
69,90 zł

Przez 92 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp roczny
199,90 zł

360 zł 160 zł taniej 
365 dni nieograniczonego dostępu do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp 10/10
10,00 zł

Przez 10 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]