Reklama

Nie odwiązujcie Odyseusza

Nie odwiązujcie Odyseusza

12.03.2016
Czyta się kilka minut
Prof. Marcin Matczak, prawnik: Obecna większość mówi, że Trybunał Konstytucyjny nie może sprzeciwiać się woli narodu. Ale kiedy ta większość robi coś niekonstytucyjnego, też sprzeciwia się woli narodu – suwerena, który uchwalił konstytucję.
Ogłoszenie wyroku Trybunału Konstytucyjnego, 9 marca 2016 r. Fot. Aleksandra Szmigiel-Wiśniewska / REPORTER
P

PAWEŁ BRAVO: Widzę togę złożoną na krześle, właśnie wraca Pan z posiedzenia TK, gdzie przedstawiał Pan stanowisko Fundacji Batorego w sprawie nowelizacji tzw. ustawy naprawczej o tymże Trybunale. Politycy PiS utrzymują jednak, że skoro istnieje domniemanie konstytucyjności ustawy naprawczej, to sędziowie nie mogli procedować wbrew jej ustaleniom, a zatem uczestniczył Pan tylko w towarzyskim spotkaniu przy kawie. 

PROF. MARCIN MATCZAK: Nie ma w konstytucji przepisu, który by mówił „domniemywa się konstytucyjność ustawy do momentu, kiedy zostanie zakwestionowana”. Domniemanie konstytucyjności to jedna z zasad, które prawnicy wyczytują między wierszami. Wynika z bardziej ogólnej zasady, że czynności prawne pozostają w mocy, dopóki nie zostaną oficjalnie zakwestionowane. Ma to zapobiec anarchii i chaosowi. Gdyby...

18168

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]