Reklama

Jan Kochanowski „Treny” (1580)

Jan Kochanowski „Treny” (1580)

22.12.2016
Czyta się kilka minut
Nauczył Polaków mówić, a nie tylko komunikować się.
Kazimierz Władysław Wójcicki „Album Jana Matejki”; 1876; wg Jana Matejki il. Domena publiczna
Z

Zjawił się w polszczyźnie na sposób cudowny, jak przybysz z kosmosu, który obdarzył nas gotowym językiem poetyckim, czyli zaawansowaną technologią służącą do wypowiadania rzeczy niewypowiadalnych w innej odmianie mowy. Uczynił z polszczyzny wyposażenie do pracy w stanach ekstremalnych, które jednak są udziałem każdego człowieka, jak to np.:
– bolesny zachwyt nad urodą świata („umierając śpiewać [nie] przestała”); – przerażenie znikomością naszej kondycji („Pełno nas, a jakoby nikogo nie było”); – radość przejmująca i bezpowrotna („Rzuć się ojcu do szyję ręczynkami swemi”); – bezsens istnienia („nie jać onej, ale mnie ona płakać miała”, „co z więtszym utrapieniem bywa, / Czy je rodzić, czy je grześć?”); – kryzys rozumu („który w swobodzie / Umiał mówić o przygodzie, / Dziś ledwie sam wie o sobie”); – myślenie o Bogu („Gdzie by też tak kamienne ten Bóg serce nosił”, „...

2582

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, trzymiesięczny lub roczny.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]