Reklama

Czary i sztuczki

Czary i sztuczki

26.04.2007
Czyta się kilka minut
Reżyser w dramacie Christo Bojczewa szukał ciężaru, tymczasem więcej jest tam literackiego konceptu niż życiowej prawdy.
"Orkiestra Titanic". Fot.T.Kamiński
B

Bohaterowie "Orkiestry Titanic" to grupa życiowych nieudaczników, wyrzuconych na margines egzystencji. Żyją na opuszczonej stacji kolejowej, snując plany napadu na pociąg, tyle że żaden z dalekobieżnych ekspresów się tu nie zatrzymuje. Moskwa, Berlin, Warszawa - te nazwy są jak obietnica lepszego życia, dalekiego i niedostępnego. Bohaterowie wspominają, kłócą się, pocieszają, a przede wszystkim - topią smutki w alkoholu. Bezcelowość działań, brak określonej tożsamości, abstrakcyjność sytuacji - wszystko to sprawia, że przypominają nieco postaci z Becketta. Z drugiej strony jest w nich coś z bohaterów Czechowa, jakieś ciepło, coś sentymentalnego, co przywołuje na myśl trzy siostry marzące o ucieczce z prowincji i nowym życiu w dalekiej Moskwie. Rudolf Zioło w gdańskim przedstawieniu idzie tym drugim tropem.

W pierwszych scenach nadaje spektaklowi zgrzebny,...

5170

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, trzymiesięczny lub roczny.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]