Reklama

Ani o krok!

Ani o krok!

29.11.2015
Czyta się kilka minut
„Śmierć i dziewczyna” jest klasycznym przykładem tego, jak wydarzenie artystyczne generuje wydarzenie społeczne. Dlatego to najważniejsza premiera sezonu. Więcej: dziś w teatrze nie mogło się wydarzyć nic bardziej wartościowego.
Scena ze spektaklu „Śmierć i dziewczyna” na deskach Teatru Polskiego Fot. Natalia Kabanov / TEATR POLSKI WE WROCŁAWIU
P

Po podniesieniu kurtyny salę teatralną wypełnia głośna muzyka i błysk kolorowych świateł. Na środku sceny naga para, kobieta i mężczyzna, wykonuje ruchy frykcyjne, ekspresowo zmieniając pozycje. Trwa to może pół minuty, po czym kurtyna opada, muzyka milknie, na widowni zapalają się robocze światła. Publiczność wybucha śmiechem, bije brawo. Komunikat jest prosty: chcieliście porno, to macie, a teraz obejrzyjcie spektakl.

Bóg, honor, minister

Chwilę wcześniej przedzieraliśmy się do teatru, wpuszczani pojedynczo przez policję, która interweniowała, żeby odblokować przejście. Okrzyki „gestapo!” z ust agresywnych mężczyzn mieszały się ze słowami modlitwy „Ojcze nasz”, chóralnie recytowanej przez Krucjatę Różańcową. Barykadujący drzwi teatru – na czele z Piotrem Rybakiem, który kilka dni wcześniej na wrocławskim rynku spalił kukłę Żyda – powoływali się nie...

7150

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]