Reklama

Byliśmy głusi

Byliśmy głusi

26.04.2015
Czyta się kilka minut
Liberalne elity budujące III RP nie były głupie. Były jednak głuche na uzasadnione niepokoje społeczeństwa.
Marcin Król Fot. Adam Kozak
P

Ponad rok temu w „Gazecie Wyborczej” ukazała się rozmowa Grzegorza Sroczyńskiego z Marcinem Królem. Już tytuł prowokował: „Byliśmy głupi”. Kolejnym rozdziałem podjętego tam rozliczenia transformacji jest najnowsza książka Króla: o społecznej głuchocie elit.

Niewiele wywiadów wzbudziło w ostatnim czasie tyle emocji co ten. „W latach 80. zaraziliśmy się ideologią neoliberalizmu, rzeczywiście sporo się tutaj zasłużyłem, namawiałem do tego Tuska, Bieleckiego, całe to gdańskie towarzystwo. (...) Wygasł we mnie ten zapał dość szybko. Zorientowałem się, że w liberalizmie zaczyna dominować składnik indywidualizmu, który po kolei wypiera inne ważne wartości i zabija wspólnotę” – mówił Król, historyk idei i jeden z ostatnich udzielających się publicznie intelektualistów, przestrzegając przed falą nacjonalizmu i populizmu wzbierającą na powierzchni liberalnej demokracji i gospodarki....

18155

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]