Reklama

Krytyka w czasach karnawału

Krytyka w czasach karnawału

31.01.2016
Czyta się kilka minut
Czy radykalne poczynania władzy to rzeczywiście rewolucja, zamach albo dyktatura? A może chodzi o zadawniony konflikt między polityką a moralnością, którego ofiarą pada krytykujące władzę społeczeństwo?
Tomasz Lis przed emisją ostatniego odcinka swojego programu. Warszawa, 25 stycznia 2016 r. Fot. Jacek Dominski / REPORTER
O

Ostatnią audycję „Tomasz Lis na żywo”, nadaną 25 stycznia w TVP2, zdominowały apele do społeczeństwa, by wzięło obronę demokracji w swoje ręce, bo opozycyjni politycy czują się dziś na sejmowej sali bezradni. „Los Polski i Polaków nie zależą od tego czy innego polityka, od jednej czy drugiej partii, będziemy mieli tyle wolności, ile sobie wywalczymy. Zwyciężą te wartości, za którymi opowie się większość. Wszystko jest w naszych rękach, w naszych głowach, w naszych sercach” – tak Tomasz Lis zakończył swój program.

Aby poznać anatomię tego apelu, który nie jest tylko polską specjalnością, warto sięgnąć do ważnej książki Reinharta Kosellecka „Krytyka i kryzys”, wydanej właśnie przez „Res Publikę Nową”. Książka ukazała się w Niemczech pod koniec lat 50. i została uznana za jedną z najważniejszych prac z dziedziny humanistyki XX wieku. Dopiero dziś, równo dziesięć lat po śmierci...

14700

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Masz już konto? Zaloguj się 

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Jeśli założysz bezpłatne konto, możesz za darmo czytać 3 płatne teksty miesięcznie. Wykup dostęp, by czytać bez limitu najnowsze wydanie i numery archiwalne od 2003 roku! 

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]