Reklama

Ładowanie...

Ostatnie z nich

Ostatnie z nich

20.03.2023
Czyta się kilka minut
W

Wywołaną przez niego epidemię brytyjska weterynarz Lee Berger wykryła ćwierć wieku temu w Australii i Panamie. W 2019 r. badacze alarmowali, że doprowadził już do wyginięcia 90 gatunków płazów na całym świecie. Teraz Sonii L. Ghose i współpracownikom udało się ustalić, jakie szkody pasożytniczy grzyb Batrachochytrium dendrobatidis (Bd) poczynił w Afryce. Jest gorzej, niż przewidywano.

Badacze pobrali próbki skóry z 4,5 tys. muzealnych i współczesnych okazów, zebranych w ciągu ostatnich 165 lat. Do 2000 r. w Afryce nosicielem Bd był prawie co trzydziesty płaz, dzisiaj – niemal co piąty. W skali globalnej Bd może być jedną z głównych przyczyn, dla których 40 proc. spośród znanych 8 tys. gatunków płazów jest zagrożonych wyginięciem. Żaden inny znany patogen kręgowców nie ma na koncie aż tylu ofiar.

Infekcja Bd prowadzi do zmian w skórze, która dla płazów jest kluczowym organem. U zakażonych osobników pojawiają się zgrubienia utrudniające wymianę gazów i powodujące odwodnienie, a w końcu ustanie krążenia. ©℗

Ten materiał jest bezpłatny, bo Fundacja Tygodnika Powszechnego troszczy się o promowanie czytelnictwa i niezależnych mediów. Wspierając ją, pomagasz zapewnić "Tygodnikowi" suwerenność, warunek rzetelnego i niezależnego dziennikarstwa. Przekaż swój datek:

Autor artykułu

Filozof i kognitywista z Centrum Kopernika Badań Interdyscyplinarnych oraz redaktor działu Nauka „Tygodnika”, zainteresowany dwiema najbardziej niezwykłymi cechami ludzkiej natury: językiem...

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]