Ładowanie...
Nowy rekord: zbadano DNA sprzed dwóch milionów lat
Nowy rekord: zbadano DNA sprzed dwóch milionów lat
Grenlandia jest dziś pokryta lodem, jednak 2 mln lat temu nawet jej północną część porastały bujne lasy, z topolami, brzozami i tujami, będące domem dla takich zwierząt jak spokrewnione ze słoniami mastodonty, renifery i gęsi. Na wybrzeżu przechadzały się zaś kraby, co samo w sobie świadczy o tym, że było tam wówczas znacznie cieplej niż dzisiaj. Taki obraz wyspy odsłoniły badania DNA wyizolowanego z grenlandzkich skał osadowych, przeprowadzone przez Kurta H. Kjæra z Uniwersytetu w Kopenhadze ze współpracownikami i przedstawione w „Nature”.
Tak stare DNA to nowy rekord w nauce – poprzedni należał do szwedzkiego genetyka Love’a Daléna, którego zespół w 2021 r. przebadał DNA mamuta z Syberii żyjącego milion lat temu. Autorzy badań z Grenlandii mówią o zapoczątkowaniu nowej ery w nauce – techniki izolacji i oczyszczania materiału genetycznego umożliwiają już rekonstrukcję dawnych ekosystemów. Fragmenty DNA grenlandzkiej fauny i flory zachowały się prawdopodobnie dzięki temu, że związały się z minerałami znajdującymi się na powierzchni.
Być może podobne techniki badań pozwolą nam kiedyś dokładniej poznać naszą własną historię.©℗
Ten materiał jest bezpłatny, bo Fundacja Tygodnika Powszechnego troszczy się o promowanie czytelnictwa i niezależnych mediów. Wspierając ją, pomagasz zapewnić "Tygodnikowi" suwerenność, warunek rzetelnego i niezależnego dziennikarstwa. Przekaż swój datek:
Autor artykułu

Napisz do nas
Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.
Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!
© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]