Likwidacja NCN-u: czy polską naukę czeka katastrofa?

Jeśli dojdzie do wprowadzenia nowego systemu finansowania badań w Polsce, który ma także objąć likwidację NCN-u, czeka nas exodus najbardziej utalentowanych uczonych do krajów, w których środki na badania nie są przyznawane z uwagi na poglądy polityczne, przynależność partyjną czy rodzinne powiązania.

18.09.2023

Czyta się kilka minut

Minister Przemysław Czarnek, wrzesień 2023 r. Fot. JACEK DOMIŃSKI / REPORTER

Czterdziestu ośmiu laureatów prestiżowych grantów Europejskiej Rady ds. Badań Naukowych (ERC) zaapelowało do prezydenta i premiera o zachowanie niezależności Narodowego Centrum Nauki (NCN). To reakcja na zapowiedzianą w sierpniu reformę całego systemu finansowania badań w Polsce, która ma także objąć likwidację NCN-u.

O potrzebie takiej reformy Przemysław Czarnek mówił przed miesiącem, na osobliwym wydarzeniu w Starym Sączu, pozorującym konferencję naukową, które minister edukacji i nauki objął patronatem. W  rzeczywistości w całotygodniowym spotkaniu wzięli udział przedstawiciele rozmaitych ruchów pseudonaukowych i antynaukowych – przeciwnicy szczepień, kreacjoniści, denialiści klimatyczni.

Granty ERC uchodzą za najbardziej konkurencyjne i prestiżowe, pozyskanie dofinansowania z tego źródła jest świadectwem prowadzenia najbardziej zaawansowanych badań naukowych na świecie. Od 2007 r. ERC sfinansowało ponad 12 tys. projektów naukowych, kierowanych przez 10 tys. naukowców. 

Polscy laureaci to grupa elitarna – jedynie 75 projektów z naszego kraju zostało sfinansowanych przez ERC. Większość z nich – w ramach programu adresowanego do młodych badaczy (od 2 do 7 lat po doktoracie). Współczynnik sukcesu dla aplikujących o granty w konkursach ERC wynosił w ostatnich latach poniżej 15 proc.

Autorzy listu otwartego do premiera i prezydenta podkreślają, że Narodowe Centrum Nauki było wzorowane na ERC, działa niezależnie od polityków i kierują nim sami naukowcy, a jego powstanie „jest jednym z największych sukcesów sfery publicznej w Polsce”. Dodają, że wielu laureatów grantów ERC kierowało wcześniej projektami finansowanymi przez NCN, wielu odbywało zagraniczne staże i zdecydowało się na powrót do Polski dzięki uzyskaniu finansowania z NCN-u.

W liście pojawia się więc wyraźna sugestia, że bez niezależnej od polityków agencji grantowej, jaką dzisiaj jest NCN, polską naukę może czekać katastrofa exodus najbardziej utalentowanych uczonych do tych wszystkich upadłych krajów zgniłego zachodu, w których środki na badania nie są przyznawane z uwagi na poglądy polityczne, przynależność partyjną czy rodzinne powiązania.

Dziękujemy, że nas czytasz!

Wykupienie dostępu pozwoli Ci czytać artykuły wysokiej jakości i wspierać niezależne dziennikarstwo w wymagających dla wydawców czasach. Rośnij z nami! Pełna oferta →

Dostęp 10/10

  • 10 dni dostępu - poznaj nas
  • Natychmiastowy dostęp
  • Ogromne archiwum
  • Zapamiętaj i czytaj później
  • Autorskie newslettery premium
  • Także w formatach PDF, EPUB i MOBI
10,00 zł

Dostęp kwartalny

Kwartalny dostęp do TygodnikPowszechny.pl
  • Natychmiastowy dostęp
  • 92 dni dostępu = aż 13 numerów Tygodnika
  • Ogromne archiwum
  • Zapamiętaj i czytaj później
  • Autorskie newslettery premium
  • Także w formatach PDF, EPUB i MOBI
89,90 zł
© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]
Filozof i kognitywista z Centrum Kopernika Badań Interdyscyplinarnych oraz redaktor działu Nauka „Tygodnika”, zainteresowany dwiema najbardziej niezwykłymi cechami ludzkiej natury: językiem i moralnością (również ich neuronalnym podłożem i ewolucją). Lubi się… więcej