Reklama

Ładowanie...

Kiedy zaczęła się epoka kamienia

20.02.2023
Czyta się kilka minut
Nowe odkrycia przekonują, że wytwarzanie narzędzi jest starsze niż człowiek. A to komplikuje obraz naszej ewolucji.
Paranthropus – rekonstrukcja w Muzeum Historii Naturalnej w Londynie. / DOMENA PUBLICZNA / WIKIMEDIA
B

By opowiedzieć o początkach rodzaju ludzkiego, musimy się cofnąć do… roku 1964. Louis Leakey ze współpracownikami opisują wtedy w „Nature” znalezione w Wąwozie Olduwaj w Tanzanii skamieniałości i nadaje im nową nazwę gatunkową homo habilis (człowiek zręczny). W tej okolicy rodzina Leakeyów rozpoczęła wykopaliska wiele lat wcześniej (żona Louisa – Mary Douglas Leakey, a także ich syn Richard wraz z żoną Meave G. Leakey i ich córką Louise Leakey, księżną de Merode, również zapisali się w historii paleoantropologii), a ich poprzednie prace zaowocowały m.in. odkryciem prostych kamiennych narzędzi (sprzed niespełna dwóch milionów lat), uznawanych wtedy za najstarsze na świecie. Louis ­Leakey nazwał te wyroby kulturą olduwajską, a gdy później trafił na wspomniane skamieniałości nieco bardziej przypominające ludzi niż małpy, uznał, że to właśnie Homo habilis musiał być...

7745

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Masz już konto? Zaloguj się

Dostęp trzymiesięczny
69,90 zł

Przez 92 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp roczny
199,90 zł

360 zł 160 zł taniej (od oferty 10/10 na rok)
365 dni nieograniczonego dostępu do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp 10/10
10,00 zł

Przez 10 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]