Reklama

Zakopane ryby

Zakopane ryby

09.10.2006
Czyta się kilka minut
Waldemar Gronowski z Legnicy był właścicielem piekarni, który przez lata rozwoził niesprzedane pieczywo do domów dziecka i charytatywnej stołówki. Mógł je niszczyć, ale wolał oddać. Mógł sporządzać fikcyjne protokoły zniszczenia, ale nie chciał kłamać. Od podarowanego pieczywa nie odprowadzał podatku VAT ani podatku dochodowego, bo to czyniłoby całe przedsięwzięcie nieopłacalnym. Kiedy przez władze miasta został uznany za Sponsora Roku, ktoś napisał donos do skarbówki. Okazało się, że uzbierało się prawie ćwierć miliona złotych zaległości podatkowych. Gronowski piekarnię zlikwidował i jest na zasiłku. Urzędnicy kontroli skarbowej właśnie orzekli po raz drugi, że zaległy podatek zapłacić musi, choć zmniejszyli kwotę do zapłacenia o 100 tys. zł.
S

Sytuacja nie jest prosta: właściciel piekarni, oddając darmo chleb i nie płacąc podatku, łamał prawo. Prawo złe - ale jednak prawo. Pojawia się pytanie: czy indywidualne sumienie może stać ponad prawem? I drugie, zapewne ważniejsze: czy musimy konstruować prawo, które łamie sumienia i tłumi ich głos? Kłopoty Gronowskiego już podziałały na innych, studząc ich zapał do dobroczynności. Dziennikarze "Gazety Wyborczej" odkryli np., że legnicki oddział Polskiego Związku Wędkarskiego postanowił zakopać 800 kg świeżo odłowionych ryb, które zwykle oddawał do stołówek dla biednych, żeby tylko uniknąć kłopotów. Ten obraz zakopanych ryb będzie mi się chyba długo śnił po nocach.

Wiele rzeczy w Polsce nas dzieli. Coś jednak powinno nas łączyć. W tej sprawie nie wolno czekać. Apeluję do Ministra Finansów - i liczę, że inni dołączą do tego apelu - o darowanie zaległych...

1286

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]