Reklama

Ładowanie...

Zaginione opowieści

28.03.2022
Czyta się kilka minut
Zapożyczone z ekologii metody pozwoliły badaczom literatury na oszacowanie, jak wiele średniowiecznych dzieł nie dotrwało do naszych czasów.
Fragment miniatury „Życie Świętego Jerzego oraz Świętej Małgorzaty” z XIII w./Fot. LUCA CARRÀ / B&W
w

wielkie legendy, jak najlepsze ­baśnie

powinny być opowiadane w każdym wieku,

tylko wtedy można w nich znaleźć coś nowego,

ożywczego, co pozwoli wprowadzić legendę w świadomość kolejnego pokolenia.

I chyba w tym tkwi nieśmiertelność legend”.

Roger Lancelyn Green, „KRÓL ARTUR I RYCERZE OKRĄGŁEGO STOŁU”

Opowieści są trwalsze niż kamienne pomniki. Ze złotych miast Grecji, tętniących życiem metropolii Rzymu, malowanych murów Babilonu pozostały tylko zakurzone ruiny. A po wielu mocarzach rządzących średniowiecznymi mocarstwami pozostały zdawkowe wzmianki na stronach kronik.

Historie opowiadane wówczas żyją jednak nadal. Mity o Gilgameszu i Heraklesie, „Odyseja” i „Iliada” czy średniowieczne eposy i sagi przetrwały do dziś i stanowią podstawę kulturowego dziedzictwa także w...

18367

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Masz już konto? Zaloguj się

Dostęp trzymiesięczny + KFF VOD 10
90,00 zł

Przez 92 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum + prezent: Karnet KFF VOD 10

Dostęp roczny + KFF VOD 10
260,00 zł

540 zł 280 zł taniej (od oferty "10 dni" na rok)
365 dni nieograniczonego dostępu do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum + prezent: Karnet KFF VOD 10 

Dostęp 10 dni
15,00 zł

Przez 10 dni (to nawet 3 kolejne wydania pisma) będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]