Reklama

Wysoko. Pusto. Słono.

Wysoko. Pusto. Słono.

16.07.2013
Czyta się kilka minut
Z Kirgistanu wyjeżdża się na Czerwoną Przełęcz, czyli Kyzyl Art, i tam jest posterunek tadżyckich pograniczników.
S

Siedzą na wysokości 4 tys. metrów w blaszanych kontenerach, bez wody i prądu. W jednym stało biurko, krzesło, a zaraz za krzesłem dwie piętrowe prycze, na których leżeli półnadzy mężczyźni. To był urząd celny. No ale brodaty facet za biurkiem podał mi rękę i przyjacielsko zagadywał, przepisując dane z paszportów do kratkowanego zeszytu.
Nad tym obozowiskiem z blachy wieje zimny wiatr. Wojsko chodzi w plastikowych klapkach i cywilnych dresach. Tylko na głowach mają wdzięczne wełniane czapeczki w kamuflujący deseń.
Po drugiej stronie z gór spełza cała zieleń. Robią się sypkie i żółtawe. Przez dziesiątki kilometrów jesteśmy sami na żwirowej drodze. Tylko ta droga i płot z lewej sprawiają, że krajobraz staje się nieco człowieczy. Bez nich jest całkiem przedwieczny. Z czasów, gdy Stwórca dopiero rozmyślał nad ideą roślinności, czy w ogóle przyrody ożywionej.
Natomiast...

4901

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]