Reklama

Wolność prywatna i publiczna

Wolność prywatna i publiczna

14.08.2005
Czyta się kilka minut
Na zakończenie uwag o wolności przypomnijmy klasyczny wątek, który rozpoczął się od Benjamina Constanta i wciąż pozostaje aktualny. Czy w nowoczesnym społeczeństwie ważniejsza jest wolność prywatna, czyli wolność od wszelkiej ingerencji, od przemocy, przede wszystkim od przemocy państwa, czy też raczej wolność publiczna, czyli wolność czynienia wszystkiego, co chcemy w naszym wspólnym interesie, wolność rządzenia sami sobą, wolność nie od polityki (jak prywatna), ale do polityki? Oczywiście najprostsza odpowiedź brzmi: i jedna, i druga. Ale Constant i wielu innych myślicieli, którzy podejmowali ten temat po nim, wiedzieli, że nie jest to takie proste.
A

Albowiem wolność prywatna to - innymi słowy - wolność indywidualna, zaś korzystanie z wolności indywidualnej jest zawsze w pewnej sprzeczności z korzystaniem z wolności publicznej. Mówiąc wprost: korzystanie z wolności publicznej to uprawianie polityki, polityka zaś zawsze naszą wolność ogranicza. I stąd wcale niebłahe pytanie o to, czy ludzie wykorzystujący możliwie dalece swoją wolność indywidualną, są gotowi zarazem zajmować się sprawami publicznymi, czyli polityką? I w przeszłości, i obecnie jest raczej tak, że ludzie wolni polityką zajmować się raczej nie lubią, polityka bowiem jest pewną formą zniewolenia, a - zdaniem niektórych myślicieli, np. Maxa Webera - zniewolenia wręcz diabelskiego. Każdy polityk część swojej duszy oddaje diabłu, a któryż wolny człowiek chciałby tak postąpić?

Nie jest więc rzeczą przypadku, że w demokracji, zwłaszcza w demokracji...

3453

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]