Reklama

Władza dla władzy

Władza dla władzy

23.07.2007
Czyta się kilka minut
Kaczyńscy nie mogli dokonać radykalnej naprawy państwa ijuż jej nie dokonają, gdyż tak się wplątali wwalkę owładzę dla władzy, że nie mogą się ztego zawikłania wydostać.
Rys. MARCIN WICHA
M

Mamy do czynienia z przypadkiem w nowożytnej historii państw demokratycznych dziwacznym, co powoduje, że trudno jest jasno i bez zastrzeżeń go opisać. Mimo wszystkiego, co się zdarzyło w Polsce od półtora roku, przywódcy PiS - bracia Kaczyńscy i ich najbliższe otoczenie - zachowali przekonanie o swoich dobrych intencjach. Ich podstawowym celem było naprawienie państwa polskiego. Nie ma powodu ani w to wątpić, ani spierać się, czy cel ten był słuszny. Bo był. Aby go zrealizować, Kaczyńscy i ich najbliższe otoczenie uznali, że muszą dysponować pełnią władzy. Nawet to nie budzi moich zasadniczych zastrzeżeń.

W demokracji w zasadzie nie jest to możliwe, ale w szczególnych okolicznościach można przyznać władzy wykonawczej taki mandat na określony czas. Polega on na uprawnieniu do podejmowania decyzji poza kontrolą parlamentarną i społeczną, pod warunkiem, że...

9198

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]