Reklama

Władza dla władzy

Władza dla władzy

23.07.2007
Czyta się kilka minut
Kaczyńscy nie mogli dokonać radykalnej naprawy państwa ijuż jej nie dokonają, gdyż tak się wplątali wwalkę owładzę dla władzy, że nie mogą się ztego zawikłania wydostać.
Rys. MARCIN WICHA
M

Mamy do czynienia z przypadkiem w nowożytnej historii państw demokratycznych dziwacznym, co powoduje, że trudno jest jasno i bez zastrzeżeń go opisać. Mimo wszystkiego, co się zdarzyło w Polsce od półtora roku, przywódcy PiS - bracia Kaczyńscy i ich najbliższe otoczenie - zachowali przekonanie o swoich dobrych intencjach. Ich podstawowym celem było naprawienie państwa polskiego. Nie ma powodu ani w to wątpić, ani spierać się, czy cel ten był słuszny. Bo był. Aby go zrealizować, Kaczyńscy i ich najbliższe otoczenie uznali, że muszą dysponować pełnią władzy. Nawet to nie budzi moich zasadniczych zastrzeżeń.

W demokracji w zasadzie nie jest to możliwe, ale w szczególnych okolicznościach można przyznać władzy wykonawczej taki mandat na określony czas. Polega on na uprawnieniu do podejmowania decyzji poza kontrolą parlamentarną i społeczną, pod warunkiem, że...

9198

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Masz już konto? Zaloguj się 

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Jeśli założysz bezpłatne konto, możesz za darmo czytać 3 płatne teksty miesięcznie. Wykup dostęp, by czytać bez limitu najnowsze wydanie i numery archiwalne od 2003 roku! 

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]