Reklama

Myśmy wtedy żyli

Myśmy wtedy żyli

03.01.2007
Czyta się kilka minut
Ktokolwiek chciałby wrzucić PRL w czarną dziurę, ten chce dla naszej wspólnoty nieszczęścia: niszczy resztki więzi społecznych, jakie tu i ówdzie przetrwały.
rys. M. Owczarek
W

Wiem, że interpretacji słów Tadeusza Mazowieckiego "Przeszłość odkreślamy grubą linią" jest wiele, ale ja chciałbym pozostać przy niewątpliwych intencjach autora, czyli: nie odpowiadamy za przeszłość, lecz za to, co teraz będziemy czynić. I takie jednak sformułowanie może budzić wątpliwości, bowiem na pewien sposób za przeszłość odpowiadamy jako zbiorowość, a przestać odpowiadać możemy jedynie pod warunkiem, że zrezygnujemy z uczestnictwa we wspólnocie (narodowej, bo innej na tę skalę nie ma). Mniemanie, że my jako jednostki przyszliśmy na świat w 1989 lub 1990 r. jest po prostu absurdalne.

Na czym polega ten specyficzny rodzaj odpowiedzialności? Na tym, że istnieje ciągłość historyczna, której wszystkie spekulacje o pamięci czy o polityce historycznej nie zniosą, gdyż tylko ona jest faktem. Jak pisał niedawno Andrzej Walicki ("Europa" z 25 listopada 2006),...

9384

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Masz już konto? Zaloguj się 

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Jeśli założysz bezpłatne konto, możesz za darmo czytać 3 płatne teksty miesięcznie. Wykup dostęp, by czytać bez limitu najnowsze wydanie i numery archiwalne od 2003 roku! 

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]