Reklama

Rozprawa ze słomianym diabłem

Rozprawa ze słomianym diabłem

13.06.2004
Czyta się kilka minut
Zdzisław Krasnodębski poucza nas, że różne są nowoczesności, a zresztą udana modernizacja polega zawsze na skutecznym połączeniu tradycji z nowoczesnością. Tyle jednak, niemal tymi samymi słowy, pisał już Aleksander Świętochowski 130 lat temu. Gdzie się chowają te bezmyślne liberalne głuptasy, które zawzięcie dążyć mają do tego, by kulturę lokalną hurtem zmienić na kosmopolityczną, nie wiem doprawdy, a autor nie ułatwił mi poszukiwań.
K

Krasnodębski występuje na przemian w dwóch rolach. Jest autorem książek i artykułów z historii idei, etyki i filozofii społecznej, poruszających tematy teoretycznie doniosłe, a pisanych językiem trudnym, filozoficznym, czytelnym dla wąskiej grupy wtajemniczonych. I jednocześnie bywa autorem tekstów komentujących polityczny i moralny stan naszego kraju, pisanych ostro, z oskarżycielską pasją i niewątpliwą intencją wpływania na opinię publiczną. Jest więc typowym intelektualistą, to znaczy takim pisarzem, który swój zasłużony autorytet uczonego inwestuje w sferę politycznej dysputy. Między tymi dwiema rolami zachodzi różnica stylu, ale nie światopoglądu.

Naiwni i zadufani

W najnowszej jego książce obie te role, oba języki przeplatają się, górę wszelako bierze hermetyczny, dość ciężki (inkrustowany setkami cytatów i nie zawsze...

18520

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]