Reklama

Unia–Bałkany: spóźniona decyzja?

Unia–Bałkany: spóźniona decyzja?

30.03.2020
Czyta się kilka minut
Unijni liderzy wyrazili w minionym tygodniu zgodę na otwarcie negocjacji akcesyjnych z Albanią i Macedonią Północną.
T

Ta pierwsza przed rozpoczęciem rozmów musi dokończyć reformę systemu wyborczego i wymiaru sprawiedliwości. Macedonia, która w ubiegłym tygodniu stała się też członkiem NATO, może zacząć procedurę natychmiast. Negocjacje akcesyjne mogą trwać wiele lat i nie muszą zakończyć się wejściem do Unii, ale ten gest był oczekiwany na Bałkanach. Postrzegano go jako test na wiarygodność Unii. Wcześniej decyzję trzykrotnie odkładano, i to mimo wysiłku Macedończyków, którzy zakończyli spór z Grecją o nazwę kraju. W październiku 2019 r. otwarcie negocjacji zablokowała Francja. W międzyczasie nieznacznie zmieniono ich formułę, m.in. kładąc większy nacisk na praworządność.

Obecna decyzja Rady Europejskiej ma pokazać, że w dobie kryzysu Unia działa i umie podejmować strategiczne kroki. Pokazuje to też, że jesienna odmowa wynikała głównie z politycznych ambicji prezydenta Macrona. Czas pokaże, czy zwłoka nie spowodowała wyhamowania euro­entuzjazmu w bałkańskich społeczeństwach. Zwłaszcza że nie omija ich kampania informacyjna, w której Unia przedstawiana jest jako rzucona na kolana przez koronawirusa, w odróżnieniu od Rosji i Chin. ©

Ten materiał jest bezpłatny, bo Fundacja Tygodnika Powszechnego troszczy się o promowanie czytelnictwa i niezależnych mediów. Wspierając ją, pomagasz zapewnić "Tygodnikowi" suwerenność, warunek rzetelnego i niezależnego dziennikarstwa. Przekaż swój datek:

Dodaj komentarz

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Zaloguj się albo zarejestruj aby dodać komentarz

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]