Przejdź do treści
Reklama
Top menu
Najnowsze wydanie
Autorzy
Archiwum
Newslettery
Podkast
Serwisy
Fundacja Tygodnika Powszechnego
Szukaj
Szukaj
User Menu
Zaloguj
Link do sklepu
Kup Tygodnik
☰
Użytkownik
Zaloguj
Szukaj
Menu
Najnowsze wydanie
Autorzy
Archiwum
Newslettery
Podkast
Serwisy
Fundacja Tygodnika Powszechnego
Tematy
Kraj
Wiara
Kultura
Zmysły
Świat
Historia
Nauka
Więcej
O nas
Redakcja
Wydawca
Reklama w Tygodniku
Regulamin serwisu
Polityka prywatności
Nota wydawnicza
Nota prawna
Kontakt
Tematy
Kraj
Wiara
Kultura
Zmysły
Świat
Historia
Nauka
Menu sklepu
Kup Tygodnik
Tygodnik Powszechny TP 04/2005
Data wydania:
23.01.2005
Numer wydania:
04
Rok wydania:
2005
Obraz tygodnia
Na skróty
“Gombrowicz dzisiejszy - szkolny, przerabiany na lekcjach polskiego - jest klasykiem i jak to klasycy ani ziębi, ani grzeje. Co więcej, wydaje się pisarzem…
Kronika religijna
Stolica Apostolska
Obraz tygodnia
Marszałek Sejmu Włodzimierz Cimoszewicz oświadczył, że jest gotów poddać pod głosowanie uchwałę o skróceniu kadencji Sejmu, by przyspieszone wybory mogły się…
Komentarze
"Solidarność" idzie
Krzysztof Burnetko
Wybory idą. A działacze neo-Solidarności pamiętają o parlamentarnych i rządowych bądź okołorządowych karierach swoich poprzedników. I mają takie same ambicje.…
Strach ma żółte i zielone oczy
Andrzej Łukowski
Opozycja w Kirgizji lansuje nowy rewolucyjny kolor: podczas pikiety przed gmachem parlamentu w stolicy kraju, Biszkeku, demonstranci nosili żółte stroje. Kolor…
Polska racja stanu według Macieja Giertycha
Wojciech Pięciak
W ub. tygodniu Parlament Europejski podjął decyzję historyczną: ogromna większość deputowanych z 25 krajów Unii poparła rezolucję, że nowa, demokratyczna…
Czytania
Nieczyste
Elżbieta Adamiak
Po opisie uzdrowienia teściowej Piotra i kolejnych cudów Jezusa, Mateusz relacjonuje wydarzenia radykalnie odmieniające los dwóch kobiet. Jakiś przełożony…
Abyście byli jednego ducha
Paweł Kozacki OP
Wyobraź sobie św. Pawła, do którego przybywają ludzie Chloe i opowiadają mu o polskim Kościele. Apostoł siada, bierze pióro i pisze do dzisiejszych katolików…
Kraj i świat
Afryka poza teoriami
Chciałem zamieszkać w Afryce, a nie podróżować jak turysta. Wierzyłem, że świat jest wielki i wspaniały, a przygody zawsze kończą się dobrze. I byłoby szalonym…
Milczenie baranków i pątnicza ekstaza
Magdalena Rostron
,
Zatoka Perska)
Pielgrzymka do Mekki to dla muzułmanina wielkie, może najgłębsze doznanie religijne. W czasie modlitewnej ekstazy zniknie na moment różnica między bogaczem a…
Nieznany pępek świata
Paweł Kubicki
Gdy cena ropy rośnie, oczy Zachodu kierują się dziś na Zatokę Perską w trosce o jej gospodarczą stabilność. A za 20 lat, gdy Zatoka będzie dostarczać na…
My tu jeszcze wrócimy!
Anna Łabuszewska
Osłabienie Rosji w latach 90. wytrąciło obszar postradziecki spod opieki Kremla. Rozdrażnienie Moskwy wywoływały przejawy coraz większej samodzielności…
To dopiero początek
Małgorzata Nocuń i Andrzej Brzeziecki
Na konkrety jeszcze za wcześnie, międzynarodowa polityka prezydenta Juszczenki sprowadza się na razie do deklaracji. A te pozwalają wierzyć, że ukraiński kurs…
Bez dyskusji o Unii?
Olaf Osica
Nadający ton naszej debacie eurosceptyczny dyskurs żywi się błędną oceną sytuacji i prowadzi polską politykę europejską na manowce - przekonuje Roman Graczyk (…
Bez faworytów
Janusz A. Majcherek
W 2005 r. czeka nas sekwencja zdarzeń przypadająca raz na 20 lat, czyli podwójne wybory: parlamentarne i prezydenckie. W przeciwieństwie do pierwszych, co do…
Wiara
Złudzenie zaspokojenia
Ks. Andrzej Draguła
Pomiędzy pełnym zażenowania sprzeciwem Ireneusza Cieślika a wdzięcznością biskupa Stefana Cichego, wypowiadającego się w imieniu tysięcy z przymusu…
Absurd i sens
S. Barbara Chyrowicz SSpS
Trudno rozpoznać cel, w jakim TP opublikował tryptyk o siostrach zakonnych. Czy chodziło o zdemaskowanie ukrywanych dotąd przez żeńskie zgromadzenia zakonne…
Sokrates teologii
Trylogię Balthasara można nazwać Summą teologiczną XX wieku. To pewien intelektualny projekt obejmujący całość rzeczywistości, w której żyjemy, a w której…
Papieżem się nie gra
Ks. Adam Boniecki
Jan Paweł II nie przyjedzie w tym roku do Polski. To smutne. W tym smutku warto jednak zapytać, czym się właściwie martwimy. Wielu żałuje, że Papież nie powie…
Rzekomy dokument Świętego Oficjum
Józef Majewski
Z odnalezionych materiałów wcale nie wynika, że Watykan zalecał, by nie oddawać żydowskich dzieci - ochrzczonych podczas wojny - ich rodzinom i żydowskim…
Między zdradą Judasza i drzemką w Ogrójcu
Pośmiertny triumf UB - abp Józef Życiński takim mianem określił projekt Ligi, aby IPN ujawnił nazwiska wszystkich funkcjonariuszy, pracowników lub…
Kultura
To nie my wybieramy
Jestem teraz na takim etapie, w którym próbuję jedynie rozgrzebywać sytuacje, napinać je w taki sposób, żeby uderzały w widza z całą ostrością. Broń Boże, nie…
Drugie zburzenie muru
Piotr Gruszczyński
Wschód potrzebuje rzeczy, a Zachód potrzebuje krwi. Ten cytat ze sztuki Andrzeja Stasiuka Noc najlepiej podsumowuje projekt jednoczenia i wymiany, wzajemnego…
Dariusz Sośnicki: Wiersze
Światło na baterię
Historia na płótnie
Ekspresyjne płótna Matejki ukształtowały sposób widzenia narodowej historii przez kilka pokoleń Polaków. Ale dzieło Matejki to tylko jeden z ostatnich epizodów…
Spójna niespójność
Jakie wartości są nieprzemijające w literaturze? To, co do literatury przychodzi spoza literatury, i to, co z literatury wychodzi poza literaturę. Mówiąc…
Groźne nadzieje
Bartosz Staszczyszyn
Po pustej plaży biega kobieta z dwójką dzieci. W tle spokojne morze, wiatr, na niebie ptaki. Idyllę burzy nagły huk wycinanych opodal drzew.
Felietony
Kłopoty z kalendarzem
Józefa Hennelowa
W święto Trzech Króli w podgórskiej miejscowości słucham kazania polskiego księdza z Ukrainy. Przyjechał szukać pomocy dla swojej parafii i kościoła, opowiada…
Geologiczna symfonia
Stanisław Lem
O katastrofalnym tsunami napisano wiele, próżno szukałem jednak solidniejszej informacji o tym, że trzęsienie ziemi pod Oceanem Indyjskim było wynikiem…
Czysta kartka dla Basi N.
Zbigniew Mentzel
W pierwszą rocznicę śmierci Barbary N. Łopieńskiej. Była pisarką z krwi i kości. Poczynając od dojrzałego debiutu książkowego z roku 1980, tomu wybitnej prozy…
Ostentacja i chamstwo
Marcin Król
Korzystając z prawa do wolności prywatnej jednostka może naruszać nasze prawo do wolności przez zachowania, które bardzo trudno ocenić w ramach przepisów prawa…
Przegląd prasy
W PRL-u było drożej
Sondaże są bezlitosne: większość Polaków uważa, że za PRL żyło się lepiej. Ale bezlitosne są też dane statystyczne. GAZETA WYBORCZA porównała obecne płace i…
Tygodnik Czytelników
Logika a degradacja świata
Marcin Król w proroctwie noworocznym “Dokąd świat zmierza?" (“TP" nr 1/05) pisze, że “zmiany będą polegały na coraz wyraźniejszym podziale na…
My i Miasto
Jestem byłym pracownikiem Fundacji na rzecz Transportowych Usług Specjalistycznych dla Niepełnosprawnych (TUS) i od 20 lat osobą niepełnosprawną. Pełniłam w…
Nie dość znani
Dziękuję pani Józefie Hennelowej za wspomnienie o Tomaszu Strzemboszu (felieton “Byli, chłopcy byli...", “TP" nr 44/04). Byłem seminarzystą Tomasza (…
Gra w zadowolenie
Czytając w “Książkach w Tygodniku" (“TP" nr 50/04) o książkach dzieciństwa, przypomniałam sobie własną, przedwojenną - “Pollyanna" Eleanor…
Pomoc dla Mateusza
Prosimy o pomoc w zebraniu pieniędzy potrzebnych na leczenie 4,5-letniego Mateusza Praszkiewicza, chorego na marskość wątroby wywołaną wrodzonym zarośnięciem…