Reklama

Geologiczna symfonia

Geologiczna symfonia

23.01.2005
Czyta się kilka minut
O katastrofalnym tsunami napisano wiele, próżno szukałem jednak solidniejszej informacji o tym, że trzęsienie ziemi pod Oceanem Indyjskim było wynikiem procesów stanowiących element składowy tak zwanej tektoniki płyt, od której w dużej mierze zależy istnienie życia na Ziemi.
T

Trwanie poszczególnych pokoleń ludzkich jest niewspółmierne z tymi procesami, które toczą się od setek milionów lat, choć teorię tektoniki płyt opisano jako tako dopiero trzydzieści kilka lat temu; kiedy ja studiowałem, jeszcze jej nie było. Czytam właśnie książkę dwóch amerykańskich autorów, astrofizyka i geologa, zatytułowaną “Rare Earth", by sobie te wiadomości odświeżyć.

Skorupa ziemska spękana jest na płyty, które powoli dryfują i mogą na siebie napierać. Z jednej strony dzięki promieniowaniu jądra Ziemi powstają jakby kominy czy szczeliny, którymi konwekcja podnosi w górę płynną magmę, z drugiej stygnące masy zapadają się pomału w tak zwanych strefach subdukcji i ulegają ponownemu roztopieniu. Trudno tu wyjaśniać szczegółowiej, co właściwie dzieje się pod dnem oceanów, i tłumaczyć takie pojęcia jak prądy konwekcyjne czy astenosfera. Chodzi o rodzaj,...

5287

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, trzymiesięczny lub roczny.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]