Ładowanie...
Geologiczna symfonia
Trwanie poszczególnych pokoleń ludzkich jest niewspółmierne z tymi procesami, które toczą się od setek milionów lat, choć teorię tektoniki płyt opisano jako tako dopiero trzydzieści kilka lat temu; kiedy ja studiowałem, jeszcze jej nie było. Czytam właśnie książkę dwóch amerykańskich autorów, astrofizyka i geologa, zatytułowaną “Rare Earth", by sobie te wiadomości odświeżyć.
Skorupa ziemska spękana jest na płyty, które powoli dryfują i mogą na siebie napierać. Z jednej strony dzięki promieniowaniu jądra Ziemi powstają jakby kominy czy szczeliny, którymi konwekcja podnosi w górę płynną magmę, z drugiej stygnące masy zapadają się pomału w tak zwanych strefach subdukcji i ulegają ponownemu roztopieniu. Trudno tu wyjaśniać szczegółowiej, co właściwie dzieje się pod dnem oceanów, i tłumaczyć takie pojęcia jak prądy konwekcyjne czy astenosfera. Chodzi o rodzaj,...
DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!
Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!
Masz już konto? Zaloguj się
Przez 92 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum.
360 zł 160 zł taniej (od oferty 10/10 na rok)
365 dni nieograniczonego dostępu do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum.
Przez 10 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum.
Napisz do nas
Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.
Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!
© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]