Reklama

Złudzenie zaspokojenia

Złudzenie zaspokojenia

23.01.2005
Czyta się kilka minut
Pomiędzy pełnym zażenowania sprzeciwem Ireneusza Cieślika a wdzięcznością biskupa Stefana Cichego, wypowiadającego się w imieniu tysięcy z przymusu pozostających w niedzielę w domu, zdaje się zionąć przepaść. Z czym więc mamy do czynienia? Z okazją do wzniesienia duszy ku Bogu czy też z jakimś - przepraszam za słowo - sakralnym podglądactwem?.
-

---ramka 344882|prawo|1---Problem nie dotyczy tylko Mszy św. Trzeba bowiem zapytać, czy jakakolwiek modlitwa “nadaje się" do (telewizyjnej) transmisji. To teologiczne pytanie o samą naturę modlitwy i o to, czy da się ona elektronicznie przetworzyć. Drugie pytanie, już duszpasterskiej natury, każe się zastanowić, kiedy, dla kogo i po co transmitować modlitwę. Pierwsza perspektywa dominuje w artykule Cieślika, druga w odpowiedzi biskupa. Czy da się je połączyć?

Misterium czy widowisko

Po pierwsze, trzeba się zastanowić, czy modlitwy, a szczególnie Mszy św., bardziej się słucha czy ogląda? Moim zdaniem, zasadniczo inna niż telewizyjna jest transmisja radiowa. Obie posługują się różnym kodem, ich końcowy “produkt" także wymaga różnej percepcji. Radio to - jak się często mówi - świat z dźwięków, w które można się “zanurzyć". W...

8307

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]