Reklama

Złudzenie zaspokojenia

Złudzenie zaspokojenia

23.01.2005
Czyta się kilka minut
Pomiędzy pełnym zażenowania sprzeciwem Ireneusza Cieślika a wdzięcznością biskupa Stefana Cichego, wypowiadającego się w imieniu tysięcy z przymusu pozostających w niedzielę w domu, zdaje się zionąć przepaść. Z czym więc mamy do czynienia? Z okazją do wzniesienia duszy ku Bogu czy też z jakimś - przepraszam za słowo - sakralnym podglądactwem?.
-

---ramka 344882|prawo|1---Problem nie dotyczy tylko Mszy św. Trzeba bowiem zapytać, czy jakakolwiek modlitwa “nadaje się" do (telewizyjnej) transmisji. To teologiczne pytanie o samą naturę modlitwy i o to, czy da się ona elektronicznie przetworzyć. Drugie pytanie, już duszpasterskiej natury, każe się zastanowić, kiedy, dla kogo i po co transmitować modlitwę. Pierwsza perspektywa dominuje w artykule Cieślika, druga w odpowiedzi biskupa. Czy da się je połączyć?

Misterium czy widowisko

Po pierwsze, trzeba się zastanowić, czy modlitwy, a szczególnie Mszy św., bardziej się słucha czy ogląda? Moim zdaniem, zasadniczo inna niż telewizyjna jest transmisja radiowa. Obie posługują się różnym kodem, ich końcowy “produkt" także wymaga różnej percepcji. Radio to - jak się często mówi - świat z dźwięków, w które można się “zanurzyć". W...

8307

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Masz już konto? Zaloguj się 

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Jeśli założysz bezpłatne konto, możesz za darmo czytać 3 płatne teksty miesięcznie. Wykup dostęp, by czytać bez limitu najnowsze wydanie i numery archiwalne od 2003 roku! 

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]