Reklama

Drugie zburzenie muru

Drugie zburzenie muru

23.01.2005
Czyta się kilka minut
Wschód potrzebuje rzeczy, a Zachód potrzebuje krwi. Ten cytat ze sztuki Andrzeja Stasiuka Noc najlepiej podsumowuje projekt jednoczenia i wymiany, wzajemnego poznawania i tworzenia nowych więzi w zjednoczonej, powiększonej o Wschód Europie.
T

Trywialne, ale prawdziwe, dla obu stron chyba równie rozczarowujące. Zachód okłamywał siebie, oferując nam swoją kulturę i cywilizację, my uparcie posyłamy na Zachód paczki z duchowością, na które nikt raczej nie czeka. I tak powstaje inteligencka fatamorgana, gdy tymczasem deal jest prosty: rzeczy za krew, a ściślej, za organy do transplantacji przedłużające życie ciała wśród rzeczy.

“Noc" powstała na zamówienie teatru w Düsseldorfie. Projekt “Nowa Europa. Czekanie na barbarzyńców" przewiduje wystawienie czterech dramatów. Oprócz Stasiuka zaproszono Jurija Andruchowycza z Ukrainy, Jachyma Topola z Czech i Petera Zilahy z Węgier. “Noc" wyreżyserował Mikołaj Grabowski.

Bohaterowie wschodniej strony “Nocy" to złodzieje. “Zabierali złoto, srebro, brylanty i wracali do swoich półdzikich miast na wschodzie". Między nimi i Zachodem trwa chór kobiet...

7656

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Masz już konto? Zaloguj się 

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Jeśli założysz bezpłatne konto, możesz za darmo czytać 3 płatne teksty miesięcznie. Wykup dostęp, by czytać bez limitu najnowsze wydanie i numery archiwalne od 2003 roku! 

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]