Reklama

Tajemnice Marii Magdaleny

Tajemnice Marii Magdaleny

09.04.2017
Czyta się kilka minut
Jej szczególną więź ze Zbawicielem uwieczniało wielu artystów. Czasem w sposób zaskakujący.
„Noli me tangere” z ołtarza Wita Stwosza w Krakowie Fot. Ks. Piotr Guzik za zgodą Bazyliki Mariackiej w Krakowie
C

Choć dziś ze sceną Zmartwychwstania kojarzy się najczęściej wizerunek Chrystusa powstającego z grobu, to jednak w sztuce europejskiej takie obrazy pojawiły się dopiero w XIII w. Wcześniej artyści nie przedstawiali samego momentu powstania Zbawiciela z martwych – tak jak nie opisują go Ewangelie. Najczęściej, podążając za ewangeliczną narracją, ukazywano trzy Marie u grobu: niewiasty, które przybyły w niedzielny poranek, żeby namaścić ciało Chrystusa, ale na miejscu spotkały anioła, który powiedział im: „Nie ma Go tu, bo zmartwychwstał”.

Z owych trzech Marii jedna niewątpliwie odgrywa wyjątkową rolę u boku Umęczonego i Zmartwychwstałego Chrystusa. To Maria Magdalena.

Średniowieczna tradycja połączyła w niej różne postacie z Ewangelii: Marię z Magdali, z której Chrystus wygonił siedem demonów, jawnogrzesznicę, która namaściła jego stopy podczas uczty u Szymona, a także...

22450

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

»Panie, jeśli ty Go przeniosłeś, powiedz mi, gdzie Go położyłeś, a ja Go wezmę«. Słyszałem i czytałem te słowa pewnie setki razy, ale dzięki Pani artykułowi przemówiły do mnie wielką siłą. Dziękuję!

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]