Reklama

Ładowanie...

Sztuka Powszechnie Nieznana (1): Dzieła związane z zarazą

Sztuka Powszechnie Nieznana (1): Dzieła związane z zarazą

16.03.2020
Czyta się kilka minut
Jakie odzwierciedlenie znalazły epidemie w europejskiej sztuce? Czym były obrazy zwane gonfaloni i dlaczego to św. Sebastian miał szczególnie dobrze chronić przed morowym powietrzem? Oraz – jakie historie wiążą się z krakowskimi dziełami związanymi z zarazą? Zapraszamy na pierwszy odcinek autorskiego cyklu Magdaleny Łanuszki pt. "Sztuka Powszechnie Nieznana".
Podkast Powszechny / cykl Sztuka Powszechnie Nieznana

Posłuchaj

R

Rozmaite epidemie cyklicznie pojawiały się w Europie na przestrzeni wieków – najczęściej w takich przypadkach uciekano się do modlitw o wstawiennictwo Matki Boskiej oraz świętych uznawanych za skutecznych orędowników w razie zarazy. Czym były obrazy zwane gonfaloni i dlaczego św. Sebastian miał szczególnie dobrze chronić przed morowym powietrzem? Jakie historie wiążą się z późnobarokowymi dziełami sztuki z Krakowa, przedstawiającymi tak zwaną Matkę Boską Łaskawą?

"Sztuka Powszechnie Nieznana" to nowy autorski cykl Magdaleny Łanuszki w Podkaście Powszechnym. W pierwszym odcinku nasza autorka, doktor historii sztuki, mediewistka i pasjonatka sztuki średniowiecznej, zaprasza do wysłuchania ciekawostek o wybranych obrazach i rzeźbach powiązanych z przypadkami epidemii w minionych stuleciach.

Dzieła omawiane w audycji:

Procesja św. Grzegorza, miniatura z Bardzo Bogatych Godzinek Księcia de Berry, 1412-1416 i po 1440, Musée Condé w Chantilly, MS 65,  fol. 71v-72, Wikimedia Commons
Procesja św. Grzegorza, miniatura z Bardzo Bogatych Godzinek Księcia de Berry, 1412-1416 i po 1440, Musée Condé w Chantilly, MS 65, fol. 71v-72, Wikimedia Commons

zobacz powiększenie karty lewej i prawej

Benedetto Bonfigli, Maria Matka Miłosierdzia, XV w., Oratorium San Bernardino, kościół San Francesco al Prato w Perugii
Maria Matka Miłosierdzia, gonfalone, atryb. Benedetto Bonfigli, XV w., Oratorium San Bernardino, kościół San Francesco al Prato w Perugii. (Maria Mater Misericordiae, katalog wystawy MNK, red. P. Krasny, Kraków 2016, kat. nr II.3)
Matka Boska Łaskawa, 1709, prezbiterium kościoła Marackiego w Krakowie, fragment fot. Hans A. Rosbach
Matka Boska Łaskawa, 1709, prezbiterium kościoła Marackiego w Krakowie, fragment fot. Hans A. Rosbach
Kopia obrazu Matki Boskiej Łaskawej na północnej fasadzie kościoła Mariackiego w Krakowie, fragment fot. Fmbar22
Kopia obrazu Matki Boskiej Łaskawej na północnej fasadzie kościoła Mariackiego w Krakowie, fragment fot. Fmbar22
Jan Krzyżanowski, Matka Boska Łaskawa, 1771, Kraków, Planty, fot. M. Rapacz, MIK 2019 CC BY-SA 3.0
Jan Krzyżanowski, Matka Boska Łaskawa, 1771, Kraków, Planty, fot. M. Rapacz, MIK 2019 CC BY-SA 3.0

Zobacz także:

PODKAST POWSZECHNY

Oficjalny podkast „Tygodnika Powszechnego”: rozmowy z naszymi dziennikarzami, autorami i gośćmi. Tematy, kraj, świat, wiara i kultura, nauka i zmysły. Poważnie, a czasem mniej poważnie.

Słuchaj w: Spotify | Apple Podcasts | Google Podcasts | Lecton | RSS

O najważniejszych tematach z autorami i gośćmi „Tygodnika” rozmawiają Michał Kuźmiński i Krzysztof Story. A także autorskie cykleJagielski Story, gdzie co dwa tygodnie informacje o najważniejszych wydarzeniach przeplatają się z historiami i anegdotami z podróży i pracy jednego z najwybitniejszych polskich reporterów i korespondentów wojennych, Wojciecha Jagielskiego, z którym rozmawia Krzysztof Story Punkt zwrotny oraz Własny pokójKatarzyna Kubisiowska i jej goście | Sztuka powszechnie nieznanaMagdalena Łanuszka odkrywa dla nas na nowo średniowieczne dzieła | Miesiąc w nauce z autorskim przeglądem newsów naukowych Łukasza Lamży | Opowieści z Izraela: korespondencje Karoliny Przewrockiej-Aderet 

ZOSTAŃ PATRONEM PODKASTU POWSZECHNEGO NA PATRONITE »

Weź, słuchaj!

Wszystkie odcinki »

Współwydawcą Podkastu Powszechnego jest Fundacja Tygodnika Powszechnego

Współpraca: Audioteka.pl

 

Ten materiał jest bezpłatny, bo Fundacja Tygodnika Powszechnego troszczy się o promowanie czytelnictwa i niezależnych mediów. Wspierając ją, pomagasz zapewnić "Tygodnikowi" suwerenność, warunek rzetelnego i niezależnego dziennikarstwa. Przekaż swój datek:

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter