Jagielski Story: Podkast

Podkast

Wszystkie strony świata w jednym podkaście

 W tym cyklu oglądamy świat z bliska. Co dwa tygodnie informacje o najważniejszych wydarzeniach przeplatają się tu z historiami i anegdotami z podróży jednego z najwybitniejszych polskich reporterów i korespondentów wojennych.

Ostatnie odcinki

fot. Grażyna Makara
Prezydent w areszcie domowym, potężni sąsiedzi straszą zbrojną inwazją, a francuskich i amerykańskich żołnierzy zaraz mogą zastąpić najemnicy z Grupy Wagnera. Waży się los Nigru i całego regionu.
fot. Grażyna Makara
W Chartumie i całym Sudanie wojna trwa już od ponad 100 dni, bomby i rakiety spadają na wielomilionowe miasto. Wszystko przez spór o władzę między dwoma generałami, którego cenę od 15 kwietnia płacą miliony ludzi - według szacunków ONZ z domów musiało uciekać ponad 3 miliony Sudańczyków, a ponad 700 tysięcy wyjechało z kraju. W tym odcinku wracamy nad Nil, by opowiedzieć o toczącej się poza uwagą mediów wojnie i zapytać: czy jest szansa na pokój? Na podkast zapraszają: Wojciech Jagielski i Krzysztof Story.
fot. Grażyna Makara
3 lipca 2023 r. średnia temperatura na Ziemi przekroczyła 17 stopni po raz pierwszy w historii pomiarów. Rekord nie utrzymał się długo, bo dobę później znowu mieliśmy najgorętszy dzień na świecie. Kryzys klimatyczny już dzisiaj skutkuje klęskami, wielkimi migracjami i walką o zasoby. Ten odcinek podkastu poświęcamy najcenniejszemu zasobowi, jaki mamy na tej planecie: wodzie. W podróży odwiedzimy Sudan, brzegi dawnego Morza Aralskiego i pogranicze między Iranem a Afganistanem nad rzeką Helmand. Na podkast zapraszają: Wojciech Jagielski i Krzysztof Story

O Rosji z innej perspektywy

fot. Grażyna Makara
Najemnicy z Grupy Wagnera na kilkanaście godzin zbuntowali się przeciwko rosyjskiej armii, państwu i prezydentowi Putinowi. Bunt się skończył, pozostaje pytanie: co dalej? Jak ma utrzymać się na tronie władca, który toleruje takie nieposłuszeństwo? W poszukiwaniu odpowiedzi i wskazówek cofniemy się 30 lat w przeszłość i sprawdzimy ile prawdy jest w powiedzeniu “historia lubi się powtarzać”. Na opowieść o puczach i przewrotach postkomunistycznej Rosji zapraszają: Krzysztof Story i Wojciech Jagielski.
fot. Grażyna Makara
Jeszcze niedawno Gruzja była pupilem Unii Europejskiej. Dziś częściej przypomina wagarującego ucznia z ostatniej ławki. Poprzedni prezydent, Micheil Saakaszwili, siedzi w więzieniu, rząd próbuje tworzyć listy „zagranicznych agentów” żywcem wyjęte z putinowskiej Rosji, a na ulicach Tbilisi trwają kolejne protesty. Mimo to rządząca partia od 10 lat wygrywa każde kolejne wybory.
Na podkast zapraszają: Wojciech Jagielski i Krzysztof Story.
fot. Grażyna Makara
RPA, Rosja i Chiny razem organizują ćwiczenia wojskowe dokładnie w rocznicę napaści na Ukrainę. Francuskich spadochroniarzy w Mali zastąpili rosyjscy najemnicy z Grupy Wagnera. Wkrótce to samo może stać się w Burkina Faso. Dlaczego Afryka zmienia sojusznicze barwy? Gdzie jeszcze flagę francuską zastąpi rosyjska? Jak najemnicy z Wagnera bronią interesów Kremla i czy poradzą sobie z islamskimi partyzantkami w Mali i Burkina Faso?
Na podkast zapraszają: Wojciech Jagielski i Krzysztof Story.

Artykuły na ten temat