Reklama

Ładowanie...

Miłosny maj. Średniowieczny miesiąc zakochanych [Sztuka Powszechnie Nieznana #27]

Miłosny maj. Średniowieczny miesiąc zakochanych [Sztuka Powszechnie Nieznana #27]

21.05.2022
Czyta się kilka minut
W sztuce średniowiecznej bardzo często przedstawiano zakochanych jako parę flirtującą w ukwieconym ogrodzie; atrybutem kochanka zazwyczaj był sokół, ponieważ polowanie z sokołem porównywano do polowania na serce damy.
W tle: Bracia Limbourg, miniatura ilustrująca maj w kalendarzu Bardzo Bogatych Godzinek Księcia de Berry, 1412-1416, Condé Museum w Chantilly, Ms. 65 / Wikimedia Commons

Posłuchaj

T

To właśnie przedstawienia rycerza z sokołem, lub pary na polowaniu stanowiły ilustrację maja w tak zwanych cyklach „prac miesięcy”. Oto bowiem maj był w średniowieczu postrzegany jako miesiąc miłości.

„Sztuka Powszechnie Nieznana” to autorski cykl Magdaleny Łanuszki w Podkaście Powszechnym. W dwudziestym siódmym odcinku nasza autorka, doktor historii sztuki, mediewistka i pasjonatka sztuki średniowiecznej, zaprasza do wysłuchania opowieści o wybranych średniowiecznych przedstawieniach związanych z majem.

Posłuchaj także: więcej odcinków z cyklu >

Ilustracje do tego odcinka:


Miniatura ilustrująca maj w kalendarzu Psałterza Fécamp, ok. 1185, Koninklijke Bibliotheek w Hadze, KW 76 F 13 / Wikimedia Commons

Bracia Limbourg, miniatura ilustrująca maj w kalendarzu Bardzo Bogatych Godzinek Księcia de Berry, 1412-1416, Condé Museum w Chantilly, Ms. 65 / Wikimedia Commons

Słup majowy w Valtrovicach koło Znojma / fot. Martin Strachoň / Wikimedia Commons

Stawianie drzewka majowego (Maibaum), Pulkau, Austria, 30 kwietnia 2022 r. / fot. Michał Kuźmiński

PODKAST TYGODNIKA POWSZECHNEGO

„Podkast Powszechny”: Wszystkie odcinki »

Słuchaj w: Spotify Apple Podcasts Google Podcasts Lecton RSS

„Podkast Powszechny”: o najważniejszych tematach z autorami i gośćmi „Tygodnika” rozmawiają Michał Kuźmiński Krzysztof Story. A także autorskie cykle: Jagielski Story, gdzie co dwa tygodnie informacje o najważniejszych wydarzeniach przeplatają się z historiami i anegdotami z podróży i pracy jednego z najwybitniejszych polskich reporterów i korespondentów wojennych, Wojciecha Jagielskiego, z którym rozmawia Krzysztof Story Punkt zwrotny oraz Własny pokójKatarzyna Kubisiowska i jej goście | Sztuka powszechnie nieznanaMagdalena Łanuszka odkrywa dla nas na nowo średniowieczne dzieła | Miesiąc w nauce z autorskim przeglądem newsów naukowych Łukasza Lamży Opowieści z Izraela: korespondencje Karoliny Przewrockiej-Aderet

PODOBAŁ CI SIĘ PODKAST? WSPIERAJ NAS NA PATRONITE »

Weź, słuchaj!

Współwydawcą Podkastu Powszechnego jest Fundacja Tygodnika Powszechnego

Ten materiał jest bezpłatny, bo Fundacja Tygodnika Powszechnego troszczy się o promowanie czytelnictwa i niezależnych mediów. Wspierając ją, pomagasz zapewnić "Tygodnikowi" suwerenność, warunek rzetelnego i niezależnego dziennikarstwa. Przekaż swój datek:

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter