Reklama

Stanisław

Stanisław

02.05.2011
Czyta się kilka minut
Trudno w tym roku myśleć o procesji św. Stanisława (w najbliższą niedzielę!) inaczej niż w kategoriach podpowiadanych przez bł. Jana Pawła II.
W

Więc:

Pragnę opisać mój Kościół w człowieku, któremu dano na imię Stanisław. / I imię to król Bolesław mieczem wpisał w najstarsze kroniki. / Imię to mieczem wypisał na posadzce katedry, gdy spłynęły po niej strugi krwi.

Czy widział tę krew, układającą się na posadzce w imię "Stanisław", kiedy w tym samym miejscu, niemal dziewięć wieków później, odprawiał swoją prymicyjną Eucharystię? Czy widział ją w czerwcu 1997 r., gdy w Krypcie św. Leonarda celebrował swój złoty jubileusz kapłaństwa? Czy widział ją zawsze, kiedy wchodził do tej katedry - jako ksiądz, biskup, papież?

Czy nie z pamięci o tej krwi rodziły się w nim zasadnicze zręby jego programu duszpasterskiego? Synod diecezji krakowskiej - trwający siedem lat: 1972-79 - dokładnie tyle samo, ile posługa biskupia Stanisława. A potem pierwsza pielgrzymka do Polski - na rocznicę...

2824

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]