Reklama

Szkoła Świętości

Szkoła Świętości

13.08.2009
Czyta się kilka minut
KS. PROF. GRZEGORZ RYŚ: Eucharystia w krypcie św. Leonarda to szczególne przeżycie. Wchodzi się w pamięć Kościoła od św. Stanisława do Karola Wojtyły. Pierwszy poświęcił to miejsce i może został tu zamordowany. Drugi odprawił w krypcie Mszę prymicyjną. / Rozmawiała Agnieszka Sabor
A

Agnieszka Sabor: Czym katedra wawelska wyróżnia się spośród innych, nierzadko piękniejszych?

Ks. Prof. Grzegorz Ryś: Kiedyś zszedłem z grupą kleryków z Londynu do krypty św. Leonarda. Natychmiast zauważyli podobieństwo do kaplicy św. Jana w Tower. Powiedziałem: "Racja, z tą różnicą, że my tu odprawiamy Msze". Nie wszędzie tak jest. Wystarczy przykład Hradczan: arcybiskup Pragi, ilekroć w katedrze mają się odbyć uroczystości religijne, musi czynić specjalne ustalenia z władzami państwowymi. Nasza katedra zawsze należała do Kościoła. Choć czyniono na nią zamachy: Austriacy chcieli zamienić ją na kościół garnizonowy, zaś w PRL-u ktoś wpadł na absurdalny pomysł, by przekazać katedrę PTTK - jako pomnik dziejów narodu.

Pamięć liturgii

Ale katedra wawelska to rzeczywiście pomnik dziejów narodu...

17180

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, trzymiesięczny lub roczny.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]