Reklama

Słuchajcie Sycza

Słuchajcie Sycza

15.07.2013
Czyta się kilka minut
Z trybuny sejmowej zaatakował Mieczysław Golba z Solidarnej Polski: „Na sali jest poseł, którego ojciec działał w bandzie UPA »Mesnyki«.
O

Odpowiedzialnej za spalenie wsi, w której mieszkali moi rodzice. Bardzo proszę, panie premierze, nie słuchać tego człowieka”. Ten poseł to Miron Sycz, który opowiedział w wywiadzie dla „Tygodnika” o losach swojej rodziny.
Długo namawiałem Sycza na rozmowę. Wahał się, mówił, że zostanie rozjechany. W końcu doszliśmy do wniosku, że do bólu szczery wywiad pozwoli Polakom lepiej zrozumieć, jak na wspólną tragiczną historię patrzą Ukraińcy. Dlaczego wielu uważa, że UPA była ich Armią Krajową? Dlaczego ich rodzicom polski żołnierz kojarzy się z wygnaniem z domu, na obcą ziemię, gdzie nikt nie mówi w ich języku? Dlaczego Ukraińcom tak trudno powiedzieć „ludobójstwo”?
Sycz – Ukrainiec i polski poseł – jak mało kto pojmuje, co się dzieje w duszach i Polaków, i Ukraińców. Zaryzykował polityczne samobójstwo, żebyśmy mogli o tym opowiedzieć. Ale od posła Golby usłyszał tylko, że ma...

1243

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Masz już konto? Zaloguj się 

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Jeśli założysz bezpłatne konto, możesz za darmo czytać 3 płatne teksty miesięcznie. Wykup dostęp, by czytać bez limitu najnowsze wydanie i numery archiwalne od 2003 roku! 

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]