Reklama

Rubaszny Goethe

Rubaszny Goethe

02.07.2007
Czyta się kilka minut
Niemcy to nie jest kraj, w którym się spędza wakacje. Owszem, dobrze przejechać tędy w drodze do Francji albo Hiszpanii (autostrady nadal są tu najbezpieczniejsze w Europie - i to mimo braku formalnych ograniczeń prędkości). Owszem, można tu zarabiać, robić zakupy, ostatecznie studiować, bo blisko. Ale wypoczywać?.
Oktoberfest / Fot. KNA-Bild
N

Nad Wisłą podobne opinie rozpowszechnione są niemal w takim stopniu, jak wyobrażenia o ogrodowych krasnalach (najczęściej produkowanych zresztą w Polsce) albo uczestnikach monachijskiego Oktoberfest. Opinie te wyraża się zazwyczaj z taką samą pewnością siebie, jak wtedy, gdy mowa o wyższości volkswagena nad toyotą (lub odwrotnie).

Tymczasem dla wszystkich tych, którzy poszukują paradoksów: wielkoświatowego oddechu skojarzonego z prowincjonalizmem, domowości pomieszanej z zadziwieniem, elitarności współistniejącej z rubasznością, surowości z rozpasaniem, zgiełku z ciszą, Niemcy to wakacyjny raj.

Bez pomidora

To prawda, może się zdarzyć, że zamówiona gdzieś po niemieckiej stronie Jeziora Bodeńskiego "sałatka szwajcarska" okaże się rodzajem zimnego, parówkowego makaronu, w którym nie znajdziemy nawet śladu po...

11830

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Masz już konto? Zaloguj się 

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Jeśli założysz bezpłatne konto, możesz za darmo czytać 3 płatne teksty miesięcznie. Wykup dostęp, by czytać bez limitu najnowsze wydanie i numery archiwalne od 2003 roku! 

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]