Reklama

Maryjny zielnik

Maryjny zielnik

10.04.2018
Czyta się kilka minut
Kwiaty na licznych obrazach przedstawiających Matkę Bożą nie są tylko dekoracją. Przede wszystkim mają bogate symboliczne znaczenie.
Jan van Eyck, Ołtarz Gandawski, detal, 1432, katedra św. Bawona w Gandawie / WIKIMEDIA COMMONS
Jan van Eyck, Ołtarz Gandawski, detal, 1432, katedra św. Bawona w Gandawie / WIKIMEDIA COMMONS
P

Początek wiosny zazwyczaj zwiastują pierwsze kwiaty, których wypatrujemy głównie na łąkach i w przydomowych ogródkach, a tymczasem warto również zwrócić uwagę na kwiaty ponadczasowe, niezmiennie i niezależnie od pory roku kwitnące od stuleci w obrazach z dawnych ołtarzy. W sztuce średniowiecznej bardzo często przedstawiano właśnie kwiaty: święci stali na ukwieconych łąkach, a także trzymali w dłoniach rośliny, będące aluzją do ich czystości czy też męczeństwa. Z jednej strony kwiaty stanowiły atrakcyjny element dekoracyjny, z drugiej zaś mogły mieć symboliczne znaczenie, dopełniające treść danego przedstawienia. W sposób szczególny kwiaty wiązane były z postacią najświętszej z kobiet, czyli z Matką Bożą.

...
18095

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]